Bitcoin Madenciliği Dünyaya Zarar Veriyor
Kasım 1, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

Bitcoin ve kripto paralar yıllardır tartışma konusu. Varlığı sürekli olarak tartışılan bu dijital varlıklar birçok kurum ve devlet tarafından da tanınmıyor.

Bitcoin ve diğer varlıkları çıkarmak için sanal madencilik yapmak gerekiyor. Sanal madencilikte İşlemci (CPU) ve Ekran Kartı (GPU) gibi sistemler kullanılıyor. Tabi ki bu sistemlerin muhteşem bir enerji tüketimi söz konusu. Yüksek özellikli en az 10 ekran kartı aynı anda çalıştığında yüksek elektrik enerjisi tüketiyorlar.

Elektrik enerjisi üretmenin de çevreye zarar verdiğini düşünürsek, Bitcoin madenciliği dünyayı olumsuz etkiliyor.

Amerikan Üniversitelerinden bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre, bu varlıklar popüler hale gelmeye devam ederse 2048 yılında dünyanın iki derece daha fazla ısınmasına sebep olacak.

Şuan için tehlikeli bir durum olmasa da donanım firmaları daha iyi madencilik yapabilmek adına daha güçlü ekran kartları üretiyorlar. Ülkeler ise madencilikte kullanılan elektrik fiyatlarını arttırarak madencileri sürekli olarak sıkıştırıyorlar.

Bu araştırma raporu, sektörün içinde yer almayan kişileri korkutsa da durum sanıldığı kadar kötü değil. Birçok madenci fişleri çekmiş durumda. Bitcoin varlığı ise sınırlı sayıda. Bu sayı 21 milyon olarak belirlendi ve zaten bu kaynağın %70’i çıkarılmış durumda. Kaynak bitmeye başladıkça madencilerin kazançları da düşüyor.

Ethereum gibi varlıklar ise madencilere ihtiyaç duymadan transfer yapmanın yollarını uzun süredir araştırıyor. Madencilere birkaç yıl içerisinde ihtiyaç kalmayacak. Bu da dünyanın iki derece daha fazla ısınmaması anlamına geliyor.