Blok Zinciri Teknolojisi ve Gıda Güvenliği
Aralık 9, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

Blok zinciri, kripto paraların altyapısını oluşturan yeni bir teknoloji. Bu teknoloji sayesinde büyük çaplı şirketler tedarik zincirlerini kontrol edebiliyor. Bunun yanında çalışan maliyetleri düştüğü gibi daha şeffaf bir organizasyon sağlanıyor.

Bu teknoloji gıda güvenliği konusunda da uygulanıyor. Bir gıdanın tüm üretim aşaması blok zinciri sayesinde en ince ayrıntısına kadar takip edilebiliyor. Günümüzde üretimlerin artması ile birlikte gıdaların kalitesi de düşmüş durumda. Bu yüzden insanlar artık güvenebileceği yerlerden alışveriş yapmayı tercih ediyorlar.

Birçok hastalığın sebebi yetersiz beslenme ve genetiği değiştirilmiş gıdalar. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) gıda güvenliği konusunda sürekli araştırmalar yapıyor ve birçok sağlık problemlerinin gıda kaynaklı olduğunu tespit etmiş durumda.

Gıda güvenliği programları sayesinde ise bu tehlikeler büyük ölçüde önlenebiliyor. Blok zinciri de bu uygulamaların başında geliyor. Bu teknoloji ile verilerin ve gerçekleştirilen işlemlerin geçerliliği tespit edilebildiği için bazı şirketler şimdiden projeler geliştirmiş durumda. Gıda işleminde ki tüm taraflar blockchain ağı ile izlenebiliyor ve olası bir olumsuzluk durumunda anında müdahale edilebiliyor.

Hollanda Wageningen Üniversitesi uzmanlarından Jaclyn Bolt: “Gıda sektöründe ki en önemli unsur tedarikçilerin takip edilmesi. Blok zinciri de tedarikçileri kontrol ederek verilerin kontrolünü yapabiliyor. Bu sebeple bazı firmalar şimdiden bu alanda projeler geliştirmiş durumda.”

Amerikalı bir perakende devi olan Walmart’da benzer bir uygulamaya sahip. Şirket bu şekilde tavuk üretim çiftçilerini denetleyebiliyor ve müşterilerine sağlıklı ürün sevkiyatı yapabiliyor.