Müttefik Böcekler Projesi Biyolojik Silah Mı?
Ekim 23, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

ABD’nin Savunma Bakanlığına bağlı bir proje ajansı olan DARPA, çok tartışmalı bir projeyi hayata geçirmeyi planlıyor. “Müttefik Böcekler” adı verilen bu projede, genetiği değiştirilmiş böcekler kullanılarak tarım üretimlerinde ki verim arttırılmaya çalışıyor.

Örnekle açıklamak gerekirse, bu böcekler sele maruz kalan bir tarlaya gönderilecek ve böcekler ürünlerin büyüme hızını düşürerek selden zarar gören tarlayı korumaya çalışacak.

DARPA, yaptığı açıklamada: “ABD’de ki gıda ürünlerinin ve tarlaların hastalık, sel ve don gibi doğal faaliyetlere uğramaması için bu böcekleri kullanacağız. Bu proje bizim için ulusal bir güvenlik meselesidir.”

Bilim dünyasından uzmanlar ve profesörler ise bu projeyi etik ve doğru bulmuyor. Bilim dünyası bu tarz doğal faaliyetlere karşı spreyleme yöntemini uzun süre önce hayata geçirmişti. Bu tarz yöntemleri kullanmanın çok daha mantıklı olacağını düşünmekteler. Freiburg Üniversitesinde kürsü başkanı olan Silja Voeneky yaptığı açıklamada: “ABD, bu böcekleri açıkladığı faaliyetlerin dışında biyolojik silah olarak da kullanmayı hedefliyor. Açıklanan doğal afetlere karşı tarlaları koruyacak onlarca farklı yöntem var.”

Projeyi yöneten Blake Bextine ise; “Bu tarz projeleri anlamayan insanlar direkt olarak projeye saldırmaya çalışırlar. Biz bu proje ile sadece tarımsal faaliyetleri daha verimli hale getirmeyi hedefliyoruz.”

Proje için gerekli araştırmalar yapılsa da henüz hayata geçirilmiş değil. Projede çalışacak olan üniversiteler yakın zamanda belirlendi ve fonlar bu üniversitelere aktarıldı. Prototip aşamasında ki ilk deneme yapıldı ve başarılı bir sonuç alındı.