QR Kod Nedir? Tarihçesi
Aralık 13, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

İlk icat edilişinden bu yana ilgi ile kullanılan bir teknoloji olan QR kod, günümüzde birçok alanda aktif olarak kullanılıyor. Biletlerde, indirim kuponlarında ve daha birçok uygulamada bu teknoloji aktif olarak kullanılıyor.

ATM’lerden çekerken özellikle bu teknoloji oldukça kullanışlı. Kart olmasa bile telefondan uygulamayı açarak para çekme işlemleri artık rahatlıkla yapılabiliyor. Popüler alışveriş noktalarında da QR kod ile alışveriş yapılabiliyor. Açılımı Quick Response olan bu teknolojinin temelleri 1994 yılında atıldı.

Bu teknoloji ise imalat esnasında kullanılan araçları takip etmek amacıyla geliştirilmiş. Japon firması olan Denso Wave firması bu teknolojiyi patentlemiş durumda. Mobil cihazların kameralarından okutulabilen özel bir barkod sistemi ile çalışan bu teknoloji ürün hakkında bilgi veren optik bir etiket içermektedir.

Bu teknoloji üzerinde bulunduğu ürünlerin tüm verilerini depolayabiliyor. 4 farklı kodlama modu içeren bu teknoloji; sayısal, bayt, kanji ve alfanümerik kodlama modlarından yararlanmakta.

QR Kod İşlevleri

Bu teknoloji doğru kodlandığın da ise düz metin veya sayısal içerik, İnternet sayfası erişimi, e-posta gönderimi, SMS gönderimi, telefon numarası arama, telefon adres defteri kaydı, çoğrafi konum bilgisi, fotoğraf, müzik ve video oynatma gibi birçok işlemi başarıyla yapabiliyor.

Patenti alındıktan 6 yıl sonra uluslararası standart olarak kabul edilen bu teknoloji 2014 yılında Avrupa Patent Ödülünü almıştır.