Rusya Ay Yolculuğu ile İlgili Ekip Kuruyor
Kasım 25, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

Amerika’nın ay yolculuğu günümüzde sıklıkla tartışılan bir konu. 50 yıl önce gerçekleştiren Ay yolculuğunun gerçek dışı olduğunu iddia eden birçok uzman var. Rusya’da bu konuda harekete geçerek Amerikanın gerçekleştirmiş olduğu ay yolculuğunu inceleyeceğini açıkladı. Eğer Rusya bu yolculuğun yalan olduğunu kanıtlayabilirse NASA’ya ve Amerika’ya duyulan güven azalacaktır.

1972 yılında gerçekleşen ay seyahati sırasında gönderilen 12 astronot Ay’ın yüzeyinde çeşitli araştırmalar yapmış ve fotoğraflar çekmişti. Amerikan bayrağı diken astronot ekibi daha sonrasında ülkelerinde kahramanca karşılanmışlardı. Aya hiç ayak basılmadığı ve çekilen fotoğrafların bir sinema stüdyosunda yapıldığı iddiası uzun süredir bir komplo teorisinden öteye gidememişti. Bu teoriyi ortaya atanlar bu konuda bir kanıt ortaya süremediler.

Rusya bu iddiaları araştırmak için profesör ve bilir kişilerden oluşan bir ekip kurdu. Araştırma sonucunda ilk gelen bilgiye göre, astronotları uzayda bulunan zararlı ışıklardan koruyan zararlı ışınların 50 yıl öncesinin teknolojisi ile oluşturulmasının mümkün olmadığı. Tabi ki komisyonun bulduğu bu bulgu henüz kanıtlanmış değil. İki ülke arasında ki çekişme uzun süre daha devam edecektir.