Twitch Çin’de Yasaklandı
Eylül 23, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

Dünyaca ünlü yayıncı platformu olan Twitch, Çin Hükümeti tarafından yasaklandı. Bu yasaklamanın ardından ise Apple App Store’dan uygulama da kaldırıldı. Twitch tarafından yapılan açıklamaya göre ise bu engelleme doğrulansa da sebebinin ne olduğu hakkında bir yorum yapılmadı.

Bu engellemenin ise Twitch’in iOS mağazasının Çin ayağında ki hızlı yükselişinin ardından 3. sıraya gelmesi ile birlikte oldu. Çin espor oyuncuları ve taraftarları, Endonezya’da düzenlenen yarışmanın Çin tarafından yayınlanmaması sebebiyle bu yayınları Twitch üzerinden takip etmişti.

Çin bu tarz durumlarda ki en baskıcı yönetimlerden birisi. Tüm App Store ve Play Store uygulamaları Çin tarafından sürekli olarak denetlenmekte. Medya’da yine ağır bir baskı altında. Özellikle Amerikan merkezli uygulamalara ise ayrı bir baskı uygulanıyor. Tabi ki bunda Amerika ile yaşanan ticari savaşında etkisi büyük.

Youtube, Facebook, Twitter ve diğer yabancı platformlar zaten ülkede uzun süredir yasaklıydı. Çin bu noktada çok tutarsız hareket etmekle birlikte halkının özellikle genç kitlesinden sürekli olarak tepki görmektedir.