WhatsApp Günah Çıkarıyor
Ekim 1, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

Birçok kişinin konuştuğu ve dünyada tartışma yaratan bir kavram olan Big Data hakkında en yetkili merciden bir açıklama geldi. WhatsApp’ın kurucu ortaklarından olan Birian Acton yaptığı açıklamada: “Eskiden kötü bir seçim yaptım. Uygulamayı kullanan kullanıcıların gizliliğini sattım. Bu verdiğim kararın vicdan azabını ise her gün duyuyorum.”

Anlık mesajlaşma platformu olan WhatsApp 2009 yılında kurulmuş ve 2014 yılında da Facebook tarafından satın alınmıştı. Bugün itibariyle dünyanın en büyük şirketleri arasında da olan WhatsApp’ın kurucusu bu konu da kendi payının olduğunu belirtse de asıl suçlu Mark’a yıkıyor.

Haberini de yaptığımız skandal olan Cambridge Analytica skandalı ile birlikte Facebook birçok kullanıcısını kaybetmişti. “Facebook’unu Sil” kampanyasına Acton’da katılmıştı.

Dünya genelinde 1,5 milyarı aşkın kullanıcı tarafından kullanılan uygulama şuanda Facebook tarafından yönetilmekte. Acton: “Kullanıcılarımızın gizliliğini daha büyük bir fayda elde etmek için sattım. Yaptığım seçimden ise hiç memnun değilim.”

2018 yılında ise Brian Acton ile birlikte diğer ortak olan Jan Koum da istifa etmişti. Geçtiğimiz hafta ise Instagram’ın kurucuları da istifa kararı almıştı.

Facebook, WhatsApp ve Instagram’ı da satın alarak birçok kullanıcının bilgisine sahip oldu. Bu bilgileri ise sürekli olarak satan firma, Cambrige skandalında yakalanmıştı. Tabi ki bu açığa çıkan bir skandaldı ve belki de Facebook bu bilgileri birçok firmaya satmıştı.

Tabi ki bu durumu yapan tek firma Facebook değil. Birçok büyük teknoloji firması bu tarz işlemler yaparak kazanç elde etmekte. Bu durum her ne kadar yasal olmasa da ortaya çıkmadığı sürece bir problem teşkil etmiyor. Sanal alemde güvenli olmadığımız bu açıklama ile birlikte bir kez daha pekişti.