Yazılımcılar İşsiz Kalabilir
Ekim 19, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

Yapay zeka sürekli olarak gelişen bir teknoloji. Yazılım Test ve Kalite Derneği başkanı Koray Yitmen’den ise çarpıcı bir analiz geldi.

Yapay zeka meşhur Turing Machine’e kadar geriye gidiyor. Günden güne gelişen bu teknoloji son 10 yılda hız kazandı. İşlemcilerin performansının artması ve yazılımların gelişmesi ile birlikte tüm dünyayı etkileyen bir unsur haline geldi. Bugün cebimizde taşıdığımız telefonlardan ev eşyalarına kadar her yerde bu teknoloji kullanılıyor.

Yapay zeka üzerine koyarak yoluna devam eden bir teknoloji. Yapay zekaya öğretilen verilerin işletilmesi ve tecrübe ettirilmesi gerekmekte.

Big Data ise yıllardır var olan ve oldukça tartışmaya açık bir teknoloji. Özellikle arama motorlarının güçlenmesi ve sosyal medyanın popüler hale gelmesi ile birlikte Big Data daha da güçlenerek yoluna devam etti. Big Data ile birlikte de yapay zekalar çok daha kolay tecrübe kazanabiliyorlar.

Yapay Zeka Tehdit Unsuru mu?

Tabi ki yapay zeka birçok iş alanını da tehdit eder hale geldi. Şuanda birçok endüstri bu makinelerin tehdidi altında. Birçok kişi eğer gelişen dünyaya ayak uyduramazsa işinden olabilir. Bugün birçok fabrikada 1000 kişinin yapacağı işi 2 robot ve 5 çalışan birlikte yapabiliyor.

Yapay zeka da ise durum çok daha farklı. Yapay zeka direkt olarak endüstrilerde ki maliyetleri azaltıyor, verimi arttırıyor ve ihtiyaç duyulan işçi sayısını azaltıyor.

Yapay zekanın tehdit ettiği işlerden en önemlisi ise yazılım sektörü. Yapay zekalar yazılımlar sonrası ortaya çıkan varlıklar. Bu varlıklar kendilerini geliştirerek bir insanın 100 yılda öğrenebileceği bilgiyi birkaç yılda öğrenebiliyor.

Örnek olarak ise; Çin’de yapılan iki yapay zeka birbiri ile bağlandı ve bu iki makine kendi aralarında kimsenin anlayamayacağı bir dil geliştirdi. Bu dil ile kendi aralarında anlaşan makinelerin fişleri ise çekilmek zorunda kalındı.

Eğer yazılımcılar kendilerini geliştirmezler ise yapay zekalar önümüzde ki 5 ile 10 yıl arasında bu sektörü tehdit eder hale gelecek. Şuanda Türkiye’de yazılımcı açığı olduğu için ise bu süre ülkemizde çok daha uzun sürebilir.

Koray Yitmen yaptığı açıklamada: “Hindistan’da 5 bin kişiden oluşan test şirketleri mevcut. Bu tarz bir uygulama ülkemizde yok. Avrupa ve Asya yazılım anlamında çok önümüzde. Yine Türkiye’de yazılım sektöründe en önemli problem fiyat belirleme sorunu. Yapay zeka tüm dünyayı tehdit altına aldı. Yazılımcılara tavsiyem gelişen teknolojiye ayak uydurmaları ve kendilerini sürekli olarak geliştirmeleri.”