Yeni Sodyum-İyon Pil Devrimi
Eylül 21, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

Günümüzde lityum-iyon bataryalar telefonlarda ve elektrikli araçlarda kullanılmaktadır. Bu bataryaların pil ömrünün kısa olması sebebiyle birçok teknolojik cihaz olumsuz etkilenmekteydi. Bilim adamlarının yeni yaptığı bir araştırmaya göre ise bu pillerin yerini alabilecek sodyum-iyon piller tekrardan kullanılabilir.

Sodyum-iyon piller, güvenilir olmasa da yeni yapılacak olan teknolojik çalışmalarla daha güvenilir ve kararlı olarak tekrardan üretilebilir. Lityum elementi bugün itibariyle genellikle Güney Amerika kıtasında ki dağlarda bulunan kayaçlardan elde edilmektedir. Bazı araştırmalar neticesinde bu kaynakların tükenmesi muhtemel. Bu yüzden bilim adamları bunun yerini alabilecek yeni tip bataryaları üretmeye çalışıyor.

Kaynakların tükenmesinden ziyade lityum elementi ile üretilen pillerde enerji sorunu mevcut. Telefondan örnek vermek gerekirse telefonları bazen günde 2 defa şarj etmek gerekiyor. Sodyum-iyon bataryalar ise patlamaya müsait. Yine şarj edilirken ve boşaltılırken enerjinin bir kısmı gereksiz yere kaybolduğu için yıllardır tercih edilmemekteydi.

Üretilen sodyum tuzu ile birlikte bu tozun bataryada kullanılması halinde bu sorunlar ortadan kalkıyor ve patlamalar büyük oranda engelleniyor. Sodyum elementi ise lityuma göre daha ağır olduğu için bu bataryanın akıllı telefonlardan ziyade güneş ve rüzgar enerjisi tesislerinde kullanılması planlanıyor. İlerleyen dönemlerde ise teknolojinin gelişmesi ile birlikte bu yeni tip pilleri akıllı telefonlarda görebiliriz.

Eğer bilim daha da gelişirse çok daha ucuz olan bu bataryalar ile lityum-iyon batarya hakimiyeti bitebilir.