12 GB Destekli Akıllı Telefonlar Geliyor
Kasım 9, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

Akıllı telefonların en yüksek donanıma sahip telefonları genellikle 8 GB RAM seçeneği ile kullanıcıya sunuluyor. Diğer yandan pazarda ki rekabet firmaları sürekli olarak yeni donanım üretmeye teşvik ediyor. Bugün gelen haberle birlikte Micron firması DDR4X RAM testlerinin bittiğini ve seri üretime en kısa zamanda geçileceğini açıkladı.

Bu haberle birlikte artık RAM’ler çok daha hızlı olacaklar. Amerikalı şirket Micron, akıllı telefonlarda yeni çağı başlatmaya kararlı. İkinci nesil 10 nm işlem teknolojisi kullanılacak bu RAM’ler de 4,266 Gbps’ye kadar veri aktarım hızı mevcut.

Bu denli işlem gücü artmasına rağmen firmadan gelen habere göre ise güç tüketimi %10 daha az olacak. Tabi ki bu teknolojinin büyük bir rakibi daha var. Samsung firması DDR4X-4266 RAM üretimlerini başlatacağını açıklamıştı.

Samsung firmasının bu teknolojiyi ilk olarak Galaxy S10 telefonunda kullanması planlanıyor. 4 farklı RAM seçeneği ile üretilecek olan bu telefon 4, 6, 8 ve 12 GB RAM ile kullanıcının karşısına çıkacak. Gelen yoğun talebin bu kararın alınmasında etkisi büyük. Bu telefon üretilirse Xiaomi’nin 10 GB RAM teknolojisi de geçilecek.

Samsung firması 5G destekli Galaxy S10 telefonlarını kısa zamanda tanıtacağını açıkladı. 10. yıla özel olarak çıkarılacak bu telefonun üst düzey olması bekleniyor. Firmalardan gelen bu atak sonrası 2019 yılında 12 GB RAM miktarına sahip telefonları sıklıkla göreceğiz.