Amazon ve Intel Politikaları
Kasım 28, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

Amazon şirketi aldığı kararla birlikte sunucu pazarında zor günler geçiren Intel’e büyük darbe vurdu. Intel firması yıllardır sunuculara CPU üretmiş ve bu alanda liderliğini uzun süre devam ettirmişti. Amazon şirketi kendi sunucularında kullanmak için ARM tabanlı bir CPU üzerinde çalışıyor.

Bir çip üretmek oldukça maliyetli bir iş olsa da Amazon gibi bir şirket için bu durum çok kolay. SoftBank’ın ARM lisans modeli bulunuyor ve bu modelle birlikte birçok kişi çip tasarlamak için başlangıç aşamasını yapabiliyor. Bu modelin çıkması ile birlikte Intel’in satışlarında ufak bir daralma söz konusuydu. Sunucular için özel olarak üretilen Intel Xeon’un fiyatının pahalı olması sebebiyle birçok büyük şirket alternatif bir çip arayışındaydı.

Amazon şirketi Graviton adını verdiği bulut sunucularında Intel’in vermiş olduğu teklifin çok altında bir teklif aldı. Bu sebeple de bu teklifi değerlendireceği konuşuluyor. Amazon’un bu ay Intel’e yapmış olduğu bir diğer zorluk ise AMD’ye destek vermesi. AMD şirketi de bu konuda ki çalışmalarını hızlandırmış ve Intel’in sahip olduğu koltuğa gözünü dikmiş durumda. AMD özellikle bulut sunucularda risk azaltma ve çeşitliliği arttırma amacıyla faaliyetlerini sürdürüyor.

Düşük teklifin ise AMD’den geldiği ve Intel’in teklifine oranla %45 daha düşük bir teklif geldiği kulislerde konuşuluyor. Amazon konu ile ilgili açıklama yapmasa da AMD’nin teklifini kabul edecektir.