AMD Athlon 200GE Aşırtıldı
Aralık 2, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

Bir Youtuber olan TechEpiphany, perşembe günü hazırladığı bir videoda Athlon 200GE model işlemciyi aşırtmayı başardı. Bu durum şaşırtıcı ve haber yapılacak cinsten çünkü 55 dolar değeri olan bu AMD işlemci orijinal olarak overclock edilemiyor. Kilitli bir çarpan ile geldiği için AMD’nin overclock edilemeyen nadir işlemcileri arasında yer alıyor. 3.2 GHz normal işlemci gücü olan bu model aşırtma ile 3.9 GHz’e çıkabiliyor.

TechEpiphany, işlemciyi ilk testte 3.8 GHz’e çıkarmayı başardı. AGESA 1.0 yazılımını destekleyen son model BIOS’a sahip bir MSI anakart ile yapılan testte, 1.4 V ve 1.15 SoC gerilimi ile işlemci 3.9 GHz’e kadar çıkabiliyor. Normalde çarpanları kilitli olan bu işlemci belkide MSI marka anakart yüzünden aşırtılmış olabilir yani bir yazılım hatasından ibaret de olabilir.

Bu yılın başlarında kullanıcılar ile buluşan Athlon 200GE firma için önemli bir adım çünkü Intel, yeni nesil Pentium işlemcileri ile pazarda büyük söz sahibi olmuştu. Normalde Intel, i9 ve i7 işlemcilerini çıkarırken AMD’de bu işlemcilere rakip olarak Ryzen modellerini üretiyor. Firmalar yeni fakat düşük özelliklerde işlemciler üreterek orga segment kullanıcıları etkilemeye çalışması ise yeni bir pazarlama stratejisi.

35W elektrik tüketen bu işlemci AM4 soketlerinde çalışıyor ve Zen teknolojisine sahip. Çift çekirdekli dört parçalı bir işlemci olan bu işlemcinin ise yük sırasında Intel’in benzer işlemcilerini geçmesi firma açısından çok önemli. Bu haberden sonra teknoloji meraklıları bu işlemciyi satın alacaktır çünkü fiyat performans olarak oldukça avantajlı bir ürün.

Aşırtılmamış Athlon 200 GE 355 Bencmark puanına sahipken aşırtılmış 200 GE 414 puan ile yeni nesil Intel Pentium işlemcileri rahatlıkla geçebiliyor. 7. nesil i3 ile neredeyse aynı performansa sahip olması ise 55 dolarlık bu işlemciyi tercih sebebi yapıyor çünkü i3-7100 110 dolar fiyatla satılıyor.