AMD Athlon 200GE İncelemesi
Aralık 11, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

AMD, Radeon Vega 3 grafikleriyle donatılmış Athlon 200GE işlemcisi ile başarı yakalamaya devam ediyor. Bu işlemcinin hız aşırtma sonuçlarını sizlerle paylaşmıştık ve gayet başarılı olduğunu kanıtlamıştı. 

Amerika’da 55 dolara, ülkemizde ise 350 TL’ye satılan bu işlemci, 4 çekirdekli ve Intel’in yeni nesil Pentium hamlesine karşılık olarak geliştirildi.

Athlon 200GE, Ryzen’de bulunan Zen mimarisi ile inşa edildi ve bu sebeple performans artışı çok üst seviyede. Düşük fiyatı da hesaba katıldığında tam bir fiyat-performans ürünü olduğunu söyleyebiliriz.

Çarpanları kitli olsa da bu işlemci aşırtılabiliyor ve aşırtıldığı zaman i3-7700 performansına erişebiliyor. Tabi ki bu durum şimdilik sadece Asus ve Gigabyte marka anakartlar için geçerli. Diğer anakartlar da böyle bir durum henüz söz konusu değil.

Athlon 200GE AM4 anakartları ile uyumlu yeni nesil bir işlemci. 3.2 GHz hızında çalışan bu işlemcinin grafik bileşeni ise 1 GHz hızına sahip.

AGESA 1.0.0.6 BIOS güncellemesi ile birlikte bu işlemci 3.8 GHz hıza ulaşabiliyor. Tabi ki aşırtma yaparken herhangi bir olumsuzluk durumunda firma işlemciyi garanti kapsamına sokmuyor. 

Athlon 200 GE, A320 yonga setine sahip AM4 anakartlar için uyumlu. Bu anakartlar da ülkemizde 300 – 350 TL arasında bir fiyata satılıyor. Bu anakartlar da ise USB 3.1 seçeneğinin olduğunu unutmamakta fayda var.

Ryzen işlemcilerle benzer özelliklere sahip bu işlemci üretim aşamasında özel önem gösterildiği için herhangi bir kritik hataya sahip değil. 4 MB L3 önbellek olduğunu da hesaba katarsak bu rakamlarda ki bir işlemci için oldukça iyi.

Genel olarak baktığımızda ise anakart ve işlemcinin 750 – 800 TL olduğunu düşünürsek ofis bilgisayarları için iyi bir seçenek. Yine 1000 TL’lik bir ekran kartı ile birlikte de bu işlemci ile piyasada ki birçok oyun oynanabilir.

240GE işlemciler ise henüz ülkemizde satışa sunulmadı. Bu işlemcilerin ise GHz değerleri daha fazla. AMD firması ise 200GE ile eSports oyunlarında; LoL, CS-GO ve diğer oyunlarda, 720P’de başarılı bir kara hızı yakalanabileceğini iddia ediyor.