Apple ile Qualcomm Arasında ki Savaş Büyüyor
Eylül 26, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

Ünlü işlemci üreticisi Qualcomm ile Apple arasında ki kriz büyüyor. Qualcomm, Apple şirketini ticari bilgileri çalma ve rakip firmalara satma ile suçlamakta. Rakip firmadan kasıt ise dünyaca ünlü başka bir işlemci üreticisi Intel.

Kaliforniya Eyaletinde görülen davaya göre Apple bilgileri çalıp Intel mühendislerine satması iddiası ile suçlanmakta. Apple devam eden dava sebebiyle işlemcilerini artık Qualcomm şirketine ürettirmiyor. İşlemcileri geçen yıldan itibaren Intel firması üretmekte.

İki şirket arasında ki dava Ocak 2017 yılından beri sürüyor ve davanın bedeli ise yaklaşık 1 milyar dolar. Olayın patlak vermesinin sebebi Apple şirketinin Qualcomm’a lisans ücreti vermek istememesi.

Qualcomm konu ile ilgili yorum yapmaktan çekindi fakat Apple şirketi ile devam eden davanın yanında bağımız bir dava daha açılacağını duyurdu.

Qualcomm şirketinin genel danışmanı Donald Rosenberg yaptığı bir açıklamada, “Bir rakibin önce lisans ücreti vermek istememesi ve bizim gizli bilgilerimizi ticari hukuka aykırı bir şekilde rakip firmaya satması etik ticarete yakışmayan bir durum. İlgili şirket yüzünden uğradığımız maddi zarar ise büyük boyutlarda.”

Apple sözcüsü ise, “Qualcomm’un iş uygulamaları şirketimize ve endüstriye zarar vermekte. Biz vergisini veren ve üretim aşamasında tamamen etik şekilde çalışan bir firmayız. Bizim başka şirketlerin verilerini alıp başka bir şirkete satmak gibi bir faaliyetimiz olamaz.”

Intel şirketi ise konu ile ilgili yorum yapmaktan kaçındı.