Bilgisayar Pazarı ve Microsoft Surface
Aralık 7, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

2018 yılı biterken bilgisayar pazarında ki aktörlerde değişmiş durumda. 2018’in ikinci çeyreğinde küresel sevkiyatlar arttı. Bu durum en son 2012 yılında meydana gelmişti. Bu alanda ise öne çıkan firma Microsoft. Windows işletim sistemi ile rakip tanımayan firma bilgisayar alanında da büyük başarı yakalamış durumda.

Surface model bilgisayarlar ve tabletler ilk kez ABD’de de en çok tercih edilen bilgisayar firmaları arasına girdi. 2018 yılında özellikle 3. çeyrekte ise firmalar umdukları satışları gerçekleştiremedi. Gartner şirketi dünya çapında ki bilgisayar sevkiyatlarının %0,1 arttığını belirtirken IDC ise %0,9’luk bir kayıp olduğunu açıkladı.

En Çok Tercih Edilen Firmalar

İlk 5 üretici firma ise şu şekilde: Lenova, HP, Dell, Apple ve Acer. IDC ise bu sıralamada 4. sıraya Acer’ı 5. sıraya ise Apple şirketini koydu. Gartner’a göre ise 3. çeyrekte Microsoft Acer’ın yerini alarak 5. sıraya yerleşti. Tabi ki Microsoft sevkiyat konusunda hala daha bu firmaların gerisinde. Dell ve Apple şirketleri ise geçen yıla oranla düşüş yaşıyor.

Birçok şirketin ise ortak görüşü, Surface modellerinin satışlarının oldukça başarılı olduğu. Raporlarda ise; Surface Laptop 2, Surface Pro 6 ve Surface Studio 2 bilgisayarları yer alıyor. Sadece 400 dolardan piyasaya sürülen Surface Go ise satışlara en çok etki eden modeller arasında. Microsoft şirketi bu model bilgisayarın satışından ise 1 milyar dolar para kazanmış durumda. Tabi ki Windows gibi bir şirket için bu rakamlar hala daha çok düşük.

Şirket ise Surface modeli ile piyasaya hakim olmaktan çok her alanda söz sahibi olmaya çalışıyor ki firma yıllardır bilgisayar üreten bu firmalara kolay rakip olmayacağının farkında. Tabi ki Surface modellerinin sadece 6 aylık bir serüvene sahip olduğunu da unutmamakta fayda var. 6 ay gibi kısa sürede yakalanan bu başarı Microsoft marka değerini de hesaba kattığımızda belki de firmanın ilk üçte yer almasına sebep olabilir.