Dizüstü Bilgisayar Satın Alma Rehberi
Kasım 8, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

Bu yazımızda Dizüstü bilgisayar yani Laptop alırken dikkat edilmesi gereken noktaları detaylı bir şekilde anlatacağız. Satın alırken kullanıcıların düştükleri hataları başlıklara ayırarak sizler için inceledik.

En Ucuz Model Seçimi

Birçok kullanıcının düştüğü hataların başında en ucuz bilgisayarı satın almak gelmektedir. En ucuz bilgisayar, sizi bütçe anlamında zorlamaz fakat ihtiyaçlarınızı da karşılamaz. Örneğin, oyun için bilgisayar almak istiyorsunuz ve en ucuz bilgisayarı satın aldınız. Oynamak istediğiniz oyunları açmaması durumunda aldığınız bilgisayar hiç bir işe yaramayacaktır. Bu sebeple ihtiyacınıza uygun bilgisayarı araştırıp en makul fiyatlı olanı seçmelisiniz.

En Pahalı Model Seçimi

İlk hatanın bir benzeri de en pahalı modeli seçmektir. Dizüstü bilgisayarların en pahalısı her zaman en iyi bilgisayar anlamına gelmemektedir. Örneğin, MSI marka modeller pahalıdır. Benzer özelliklere sahip Monster marka ile MSI modeli arasında 500 TL’den fazla fark bulunmaktadır. Monster marka bilgisayarı seçmek akıllıca bir seçim olacaktır.

Yine oyun oynamayacak iseniz gidip 1050 Ti ekran kartı dizüstü bilgisayarı satın almanın hiç bir anlamı yoktur.

Uzun Vade

Bugün dizüstü bilgisayarların fiyatı dolar endeksli olduğu için pahalıdır. Bilgisayarı seçerken en az ileride ki 4 yılı planlamalısınız. Hali hazırda 3 yıl önce çıkmış bir işlemciye sahip bilgisayarı alıp 4 yıl kullanmaya çalışmak yanlış olacaktır. Cihazı satın alırken işlemci ve ekran kartının en fazla 1-2 yıl olmasına dikkat edin.

Çözünürlük

Dizüstü bilgisayarların çözünürlük oranı arttıkça fiyatı da artmaktadır. Bu sebeple çözünürlük oranına dikkat etmelisiniz. 4K bir çözünürlüğe sahip bilgisayar işinizi görecektir fakat fiyatı oldukça pahalıdır. Eğer üst düzey bir kullanıcı değilseniz ve oyun oynamayacak iseniz 4K ekran kalitesine sahip bir bilgisayarı tercih etmeyin. Yüksek çözünürlük beraberinde hızlı şarj tüketimini getirir. Eğer şarja önem veren biri iseniz düşük çözünürlüğe sahip bilgisayar seçmelisiniz.

Test Sürüşü

Bir bilgisayarı İnternet üzerinden satın almaya karar verdiyseniz mutlaka Vatan Bilgisayar veya Teknosa gibi mağazalara gidip deneyebilirsiniz. Yine Youtube platformunda almaya karar verdiğiniz bilgisayarın videoları izleyebilirsiniz.

Tek Özellik

Dizüstü bilgisayarların bazılarının bir özelliği ön plana çıkmaktadır. Bu tamamen firmaların satış yöntemidir. Örneğin, bazı bilgisayarların işlemcisi, ekran kartı, çözünürlüğü, şarj kapasitesi veya diğer özellikleri ön plandadır ve firma bu özelliğe sürekli vurgu yapmaktadır. Eğer bilgisayar alırken bir özelliğe takılı kalırsanız pişman olursunuz. Bilgisayarı alırken özelliklerini bir bütün olarak değerlendirmelisiniz.

Cihaz Boyutu

Dizüstü bilgisayarlar Ultrabook, Notebook, Netbook ve Chromebook olarak ayrılmaktadır. Cihazın boyutuna göre yapılan bu ayrımlar fiyata da doğrudan etki etmektedir. Eğer Notebook yani Standart bilgisayar işinizi görecek iken daha büyük olduğu için Ultrabook almak size fazladan maliyete sebep olacaktır.

Bilgisayarın Türü

Günümüzde bilgisayarların birçok farklı çeşidi bulunmaktadır; Tabletler, 2’si bir aradalar, dizüstü bilgisayarlar ve masaüstü bilgisayar gibi. Bu kategorilerde yer alan bilgisayarlar arasında büyük farklar bulunmaktadır. 2’si bir arada bilgisayarlar tasarım ve kullanım kolaylığı ile ön plana çıksa da donanım özellikleri olarak zayıftır. Bu sebeple ilk başlıkta anlattığımız gibi ihtiyacınızı belirleyip ona göre alışveriş yapmalısınız.