Haftanın Yazılım ve Donanım Haberleri
Ekim 22, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

Bu yazımızda bu hafta donanım ve yazılım dünyasında ki en önemli 6 haberi derledik.

Intel firması, Core i5-9600K 6 Çekirdekli işlemcisinin overclock yani aşırtma performansının ölçülerini basına sızdırdı. İşlemci kilidi rahatlıkla kırılabiliyor ve performans olarak da üst seviye oyuncuları tatmin edebiliyor.

Windows 10 güncellemesi hem 32 bit hemde 64 bit işletim sistemleri için yayınlandı. Daha önce ki güncelleme de hata çıkması sebebiyle eski sürüm kaldırılmış ve tekrardan bu güncelleme yayınlanmıştı.

Samsung resmi web sitesi büyük bir skandala imza atarak ileride çıkaracağı modellerinin ismini sızdırdı.

Ryzen 7 2700x serisini 8 çekirdekli olarak piyasa sürdü. AMD tarafından çıkarılan işlemcinin yeni çıkan İntel i7 ile rekabet etmesi planlanıyor. Buna rağmen AMD marka işlemcinin fiyatının 290 dolar olması ise büyük şaşkınlığa sebep oldu.

Nvidia GeForce RTX 2070, 3DMark Timespy’ın performans sonuçlarını basına sızdırıldı. İlk sonuçlara oranla çok kaliteli bir ekran kartı olduğu rahatlıkla görülebiliyor.

Radeon RX 580’in bir üst modeli olan RX 590 ekran kartının 3DMark Timespy performans sonuçları ortaya çıktı. Sonuçlara göre bir önce ki modele göre sadece %2’lik bir performans artışı söz konusu. %2’lik bir performans artışı için de ekran kartının modelini yükseltmek çok akıllıca durmuyor. Radeon bu noktada birçok kullanıcısını tatmin edemedi.