Sahte Ekran Kartları Tespit Edilebiliyor
Ekim 17, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

Sahte ekran kartları uzun süredir gündemde olan ve tartışılan bir konu. TechPowerUp firmasının uzun süre önce geliştirdiği bir program olan GPU-Z, yeni güncelleme ile birlikte kullanıcılara sahte Nvidia kartları keşfetmesini sağlıyor. Bu kartlar dış görünüş olarak aynı Nvidia kartlara benzese de performans olarak yanından bile geçemiyor.

Bu kartların ise Çin’de üretildiği ve Çin’de satıldığı tespit edildi. Bazı ürünlerde uluslararası eBay gibi platformlarda satıldığı için şuanda ürünler Avrupa’ya da ulaşmış durumda. Tabi ki bu ürünleri bu tarz e-ticaret sitelerinden satın alırken kullanıcıların daha önce ki satışlarını incelemekte fayda var.

TechPowerUp firması ise şu açıklamayı yaptı: “Bu kartları uzun bir süre önce tespit ettik. Hatta bu kartlardan birkaç tane sipariş verdik ve çalıştırıp test etmeye başladık. Programımız olan GPU-Z bu kartları rahatlıkla tespit edebiliyor. Kart RTX 2060’a benzese de içerisinde ki teknoloji GK106 GPU.”

Program ayrıca, RTX 2000 serilerinde kullanılan BIOS yazılımlarına da ulaşıp bağımsız fan kontrolü bilgisini de Turing adı verilen sekme de kullanıcılara sunuyor. Programda yapılan son güncelleme ile birlikte Valve Anti-Cheat ile ilgili bir sorun ortaya çıkmıştı ve bu sorunda düzeltildi.