SSD Fiyatları Düşecek
Ekim 26, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

DigiTimes şirketi, SSD fiyatları ile ilgili geniş çaplı bir pazar ve fiyat araştırması yaptı. Yapılan araştırmaya göre SSD fiyatlarında bir düşüş bekleniyor. Yeni nesil SSD’ler daha performanslı olmasına rağmen çok fazla ürün olduğu için fiyatlar ucuzlayacak.

Dünyaca ünlü Disk üreticisi Adata Technology yetkilisi Simon Chen ise aynı durumun USB Diskler içinde geçerliği olduğunu belirtiyor. Birçok firmanın USB disk üretmesiyle birlikte pazarda talepten çok arz olduğu için fiyatlar da ucuzlama olması bekleniyor.

Şirketler son zamanlarda 3D NAND yongasına sahip SSD üretimlerine ağırlık verecekler. Bu sebeple 2019 yılının sonuna doğru bu teknolojiye sahip disklerde de ucuzlama olması planlanıyor. Çin’de ki üretim tesisleri ise şimdiden 150,000 Disk üretim seviyesine ulaşmış durumda.

Disklerde düşüş yaşanırken, DRAM pazarında aynı düşüş beklenmiyor. En büyük DRAM üreticileri olan Samsung, SK Hynix ve Mikron her ne kadar bu sistemlere ihtiyaç duyulsa da üretim kapasitelerini arttırmayı düşünmüyorlar. DRAM genellikle oyun sistemleri, veri merkezleri ve otomobil sanayi endüstrilerinde kullanılmakta.

Samsung ise Eylül ayında yaptığı açıklamada DRAM üretimini 2019 yılında sınırlandıracağını açıkladı. Bu açıklamanın ardından da diğer firmalarında benzer kararı alacağı düşünülmekte.