Alibaba Bulut Sektöründe Büyümeye Devam Ediyor
Kasım 3, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

Dünyanın en önemli e-ticaret ve perakende şirketi olan Alibaba Group, bulut bilişim sektöründe ki ivmesini sürdürüyor. Şirketin ikinci mali çeyrekte ki gelirlerinde yaklaşık %80’lik bir artış söz konusu. Bu büyüme beraberinde değerli hizmet çeşitliliğini ve pazara yayılmayı hızını arttırıyor.

Çinli İnternet devi, bulut gelirlerinin 825 milyon dolara ulaştığını açıkladı. Yapay zeka, Nesnelerin İnterneti (IoT), veri analitiği ve güvenlik gibi alanlarda 600’den fazla ürün ve hizmet sunduğu bilgisini verdi.

Bu yıl durum iyi olsa da geçen yıl 33,64 milyon dolarlık bir zarar söz konusuydu. Bu kayba rağmen, şirket diğer sektörlerde ki başarısını ise korumaya devam ediyor. Şirket diğer faaliyet alanları da dahil olmak üzere net karını %5 arttırarak 2,66 milyar dolar olarak açıkladı.

Mobil kullanıcılarda ki sayı ise günden güne artıyor. Geçen yıl 634 milyon olan bu sayı 666 milyona ulaşmış durumda. Bu veri aslında bize e-ticaret sektöründe mobilin ne kadar önemli olduğu kanıtlıyor.

Alibaba şirketinin kurucusu Jack Ma, şirketin sermayesinden daha çok kendi sermayesinden, teknoloji alanında faaliyet gösteren şirketlere destek oluyor. Bu yıl ise şirketten en çok yatırım alan sektör blok zinciri ve kripto para sektörü.