Apple Ülkelerle Sorun Yaşıyor
Ekim 13, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

Apple ülkeler ile sorun yaşamaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Avustralya hükümeti Apple firmasından bir takım isteklerde bulundu. Apple şirketi her yayınladığı güncelleme ile birlikte güvenlik seviyesini arttırıyor. Güvenlik seviyesinin artması ile birlikte kara para aklayanlar veya uyuşturucu kaçakları gibi suçlular kendilerini daha iyi gizlemeye başladılar.

Apple, iPhone ve iOS işletim sistemlerinde kendini sürekli olarak geliştiriyor. Tabi ki bu durum ile birlikte sadece Amerika’da değil bir çok ülkede sorunlar ortaya çıkmaya başladı. Devlet görevlileri Apple’ın şifreleme sisteminin kullanıcıları çok iyi koruduğunu ve bu kullanıcıların arasında illegal faaliyetlerde bulunan kullanıcıların da faydalandığı görüşünü savunuyor.

Avustralya hükümeti ise geçen aylarda meclise sunduğu yasa ile birlikte artık gerekli gördükleri cihazlara erişebilecek ve kullanıcı bilgilerini talep edebilecek.

Apple ise bu konuda kullanıcılarını korumayı sürdürüyor. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre ise yüksek güvenlik önlemlerinin siber saldırılara karşı yapıldığını belirtti. Apple’ın görüşü, kişisel güvenliğin üst düzeyde tutulmasının kamu güvenliğinden daha önemli olduğu.

Yasa teklifi yürürlüğe girerse hükümet sadece Apple değil Samsung ve Huawei gibi firmalardan da bilgileri isteyebilecek. Uzmanlar ise “dijital çağın arama izni” adı verilen bu kanun teklifinin şirketleri zor durumda bıraktığını belirtiyor. Hükümetler bu telefonlara erişmeleri durumunda kişilerin aleyhinde delillere ulaşabiliyorlar.

Benzer bir durum ise bu ayın başında İngiltere’de meydana gelmişti. Apple ise bu davada haklı görülmüş ve kullanıcı bilgilerini vermemişti. Şirketin FBI ile de başı dertte çünkü ABD sürekli olarak bilgi talebinde bulunuyor.

Her ne kadar kişisel güvenlik önemli olsa da bazı kanun kaçakları bu durumu kendi lehinde kullanıyor. Sadece Apple değil Google gibi teknoloji şirketleri de zaman zaman ülkeler ile ters düşebiliyor.