Brezilya’da Seçimlere WhatsApp Düzenlemesi
Ekim 21, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

Brezilya’da seçimin ilk turu bitti ve seçim ile ilgili de birçok tartışma yaşandı. Ülkenin iş adamlarından aşırı sağcı aday Jair Bolsonaro, birçok kişi tarafından aşırı sağcı ve ırkçı olması sebebiyle eleştiriliyor.

Şuanda ülkede ki liderler birbirlerini çeşitli suçlardan dolayı sürekli olarak suçlamakta. WhatsApp ise seçimler ile ilgili yanlış bilgilendirme içeren mesaj yollama iddiası sebebiyle bazı şirketlere ihtarnameler gönderdi.

Adı açıklanmayan ve mesajlaşma hizmeti sunan şirketler, sağcı aday Bolsonaro’yu destekler nitelikte ki mesajlardan dolayı WhatsApp firması tarafından davalı konuma geliyor.

Şirketler, yanlış bilgilendirme yapan ve anormal davranışlar gösteren hesapları fark eden bir teknoloji kullandığı suçlaması ile de karşı karşıya. Seçim kampanyasının başlamasından bu yana bloke edilen birçok hesap bulunmakta.

Ülkenin önde gelen medya kuruluşlarından Folha de S.Paulo gazetesinin yaptığı habere göre ise ikinci tur için adaylar toplu mesaj kampanyası başlatmayı planlamakta.

Seçim için yapılan anketlerin çoğunda Bolsonaro önde götürüyor ve bu durumda birçok kişiyi rahatsız etmekte. Haddad ise rakibini yasa dışı kampanya faaliyetleri ile suçluyor ve bu işin içinde de WhatsApp’in olduğunu düşünmekte.

WhatsApp firması ihtarname çektiği şirketlerin adını açıklamadı fakat gazetenin haberinde tüm şirketlerin ismi yer alıyor.

Seçim daha önce iki adayında %50’yi geçmemesi sebebiyle ikinci tura kalmıştı. Haddad oyların %30’unu alırken Bolsonaro ise %46’da kalmıştı. Muhtemelen sağcı aday seçimleri kazanacak çünkü milliyetçi söylemler ile birçok Brezilyalının gönlünü çalmış durumda.