Elon Musk’ın Başı SEC ile Dertte
Eylül 28, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

Elon Musk kurmuş olduğu şirket olan Tesla ile ilgili hala daha problem yaşamakta. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu olan SEC yaptığı açıklamada: “Elon Musk’un yanlış ve yanıltıcı açıklamaları şirkete zarar vermektedir. Halka arz edilmiş bir şirketin patronunun bu tarz açıklamalar yapması ve ilginç davranışlarda bulunması borsamızda ki yatırımcıları olumsuz etkilemektedir.”

SEC aldığı karar ile Musk’un kayıtlı bir menkul kıymetler sınıfı olan herhangi bir şirketin yöneticisi olmayı yasakladığını belirtti.

Bu karardan sonra ise Tesla’nın hisseleri %14’e yakın bir düşüş gösterdi.

Musk ise yaptığı açıklamada: “SEC’in almış olduğu bu haksız karar beni üzdü ve hayal kırıklığına uğrattı. Ben gerçeği ve doğruluğu hayatımın merkezine koymuş bir insanım. Bu zamana kadar şirketime yatırım yapan kişilerin çıkarları doğrultusunda hareket ettim. Dürüstlük hayatımda taviz vermeyeceğim bir olgudur.”

Musk’ın canlı yayında esrar içmesi büyük olay olmuştu. Şuanda hisse senetlerinde büyük bir düşüş yaşanıyor. SEC kendi tarafından bakıldığında haklı. Diğer yandan, Musk şirkete bir marka değeri katsa da yaptığı eylemler kendi ülkesinde ve dünyada büyük tepki çekiyor.