Facebook’un Başı Dertte
Eylül 29, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

Facebook’dan gelen açıklamalar birçok kullanıcıyı tedirgin etti. Facebook’da yaklaşık 50 milyon kişinin verileri ihlal edilmiş durumda. Bu güvenlik açısı ise Facebook’un görüntüleme özelliğinden kaynaklanıyor. Hackerlar kullanıcıların bilgilerini bu özelliği kullanarak ele geçirmiş.

Bu görüntüleme özelliği sayesinde bir kullanıcının şifresi olmasa da hesaplara giriş yapılabiliyor. Facebook ise bu durum ile ilgili bir açıklama yaptı ve açığı doğruladı.

Şirket konu ile ilgili elinde ki verileri ve raporları FBI ile paylaştı. Soruşturma hala daha sürmekte ve bu kötü niyetli kişiler tespit edilmeye çalışıyor.

Facebook CEO’su Zuckerberg ise: “Bu gerçekten ciddi bir durum. Şirket çalışanlarımız bu durumun farkına erken vardı ve açığı kapattı fakat kısa süre içerisinde birçok veri ele geçirilmiş durumda.

Facebook yaptığı açıklamda: “Kullanıcıların şifrelerini değiştirmesine gerek yok. Söz konusu açık ile ilgili gerekli güvenlik önlemleri alındı. Kişileri tespit edip cezalandırılması için çalışıyoruz.”

Geçtiğimiz aylarda ise Facebook’un adı Cambridge Analytica skandalına karışmıştı. Bu skandalda birçok kullanıcının verilerinin Facebook tarafından ilgili kuruma satıldığı iddia ediliyor.

Bu olaydan sonra hisse senetlerinde büyük düşüş yaşandı. Cambridge davası ise hala daha sürüyor. Facebook üzerinde ki kara bulutlar uzun bir süre daha dağılmayacak gibi duruyor.