Gab.ai Paypal Desteğini Kaybetti
Ekim 28, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

Dünyaca ünlü ödeme sistemi olan PayPal, dün aldığı karar itibariyle Amerikalı sosyal medya platformu olan Gab.ai’ye olan desteğini çektiğini açıkladı. Geçtiğimiz günlerde Amerika’da Pittsburgh sinagoguna saldırı olmuş ve şüphelilerin aşırı sağ görüşlü örgüte kayıtlı olduğu belirlenmişti. Bu saldırganları koruyacak şekilde yazıların Gab.ai’de yayınlanması üzere PayPal radikal bir karar aldı.

PayPal sözcüsü ise e-posta yoluyla yaptığı açıklamada: “Bahsi geçen site açıldığı günden buyana düşünce özgürlüğü adı altında şiddet, nefret ve ayrımcı paylaşımlara izin vermekte. Bizde bu sebeple Gab.Ai şirketinin hesaplarını dondurma kararı aldık.”

Sinagog’da saldırıya uğrayanlardan Robert Bowers yaptığı açıklamada: “Birçok kişi, mültecileri ve Yahudileri bu ülke için problem olarak görüyor. Lise çağlarından beri bu tarz ırkçı saldırılara maruz kalıyorum. Sinagog’da yaşadığım saldırı ise en büyüğüydü.”

Saldırıda 11 kişi ölmüş ve bu saldırı ülkede büyük bir infial yaratmıştı.

Ağustos ayında ise Microsoft’un barındırma hizmeti olan Azure, Gab.ai platformunu Senato adayı Patrick Little tarafından yayınlanan Yahudi karşıtı yazı sebebiyle uyarmıştı.

Dijital ödeme hizmeti olan PayPal, nefret söyleminde bulunan insanlar veya gruplar tarafından kullanılmayacağını hizmet sözleşmesinde belirtmiş bir şirket.

Sözleşmede şu metin yer alıyor: “Hizmetlerimiz nefret, şiddet veya ırksal hoşgörüsüzlüğü teşvik eden kişiler ve gruplar için yasaktır. Bu tüm ırkçı görüşleri savunan kuruşları kapsamaktadır. KKK, beyaz üstünlükçü gruplar veya Nazi grupları gibi.”

Gab.ai projesi farklı ve özgün olsa da sık sık bu söylemler sebebiyle eleştirilmekte. Her türlü görüşün paylaşılabildiği platform birçok şirket, organizasyon ve kişilerce eleştirilmekte.