Google’a Açılan Davalar Bitmek Bilmiyor
Eylül 30, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

Google’a bu kez de Belçika devleti dava açtı. Birçok ülke kendi ülkesinde ki faaliyetleri sebebi ile zaman zaman firmaya dava açıyor. Belçika’nın iddiası ise Google’ın askeri güvenlik zaafiyeti oluşturması.

Belçika Savunma Bakanlığı sözcüsü ise yaptığı açıklamada: “Google ülkemizde bulunan bazı askeri alanları daha önceden belirtmemize rağmen karartmıyor. Buda askeri üslerimizde yapılan faaliyetleri diğer ülkelerin görmesine sebep oluyor. Daha öncede aynı sıkıntıyı yaşadık ve firmayı uyardık fakat sonuç alamadık.”

Belçika Hükümeti, Brüksel şehrinde bulunan Nato üssünü, Limburg’da bulunan hava üssünü ve 2 adet nükleer santrallerin konumların GoogleEart uygulamasından takip edildiğini belirtiyor.

Belçika söz konusu uygulama için 2 yıl önce firmayı uyarmıştı. Firma daha öncede bu talebi yerine getirmemişti. Geçtiğimiz ay ise Napolyon Patacsil isimli bir kişi gizliliğini deşifre ettiği için Google şirketine dava açtı.

Patascil yaptığı açıklamada: “Google telefonlardan ve uydulardan aldığı veriler ile insanları takip ediyor. Birçok kişinin an ve an faaliyetlerini yayınlıyor. Bu noktada çok mağdurum ve bu sebepten dolayı benim gibi mağdur kişilerin bir araya gelmesi için bir platform oluşturdum. Bu platforma katılarak herkes Google’a açtığım davaya ek delil ekleyerek dava sürecine ortak olabilir.”