İnterneti Hızlandırmanın Yolları
Kasım 7, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

Türkiye’de İnternet noktasında bir tekelleşme olduğu için insanların eli kolu bağlı durumda. Ülkemizde İnternet’in de yavaş olması sebebiyle birçok kişi İnterneti hızlı kullanmanın yollarını arıyor. Bu sebeple Zyxel firmasının hazırladığı İnternet rehberini sizlerle paylaşacağız.

Doğru Modem Konumlandırma

İnterneti hızlandırmak için yapmanız gereken ilk şey modemin konumunu kontrol etmektir. İş ortamında veya evde İnternet kullanmanız fark etmeksizin modemi doğru konuma yerleştirmelisiniz. Bilgisayarların konumu sabitse modemi tam ortalarına koymak İnterneti hızlandıracaktır.

Firma ve Hız Seçimi

Bölgeden bölgeye göre firmaların İnternet hızları değişmektedir. Hizmetten yararlanmadan önce firmaların bölgenizde ki sağlayabileceği hızı öğrenebilirsiniz. Bir firma 16 MB altyapı verebilirken bir diğer firma 50 MB hizmet verebilir. Bu yüzden en yüksek altyapı hangi firmada ise o firmayı tercih edebilirsiniz.

Bağlantıyı Bozan Cihazlar

Wi-Fi bağlantısını olumsuz etkileyen birçok cisim bulunmaktadır. Bu cisimlerin başında duvarlar en başta gelmektedir. Bu sebeple Wi-Fi’ye bağlanacağınız cihaz ile modem arasında kapı, duvar veya cam olmamasına dikkat etmelisiniz.
Bağlantı kalitesini arttırmak için ise Wi-Fi güçlendirici cihazlar kullanabilirsiniz. Eğer modem ile bilgisayar arasında bu tarz cisimler varsa bu cihazları kesinlikle almalısınız.

Modemi Güncel Tutmak

Yukarıda anlatılan yöntemleri yapmanıza rağmen hala daha İnternet hızında bir düzelme yaşanmamışsa modemde de değişiklik yapmanız gerekmektedir. Kullanılan modemlerin irmware sürümlerini sürekli güncel tutmak, bağlantı hızını arttıran yöntemlerin başında gelmektedir. Zyxel, TPLink veya hangi modem markasını kullanıyorsanız o firmanın İnternet sitesine girdikten sonra modem modelinizin sürümünü bulabilirsiniz. Sitelerde yer alan dosyaların genellikle kurumları oldukça kolaydır.

Modemleri 4 yılda bir değiştirmekte hızı arttıracaktır. Modemler genellikle sürekli çalışan cihazlar olduğu için kolay bozulabilmektedir.

Modem Antenleri

Modemin antenlerinin yönünü değiştirmekte İnterneti hızlandıran bir yöntemdir. Bağlanacağınız cihaza doğru modemin antenlerinin yönünü değiştirebilirsiniz. Yine farklı yönlere de değiştirerek en iyi yönü deneme yanılma yöntemi ile bulabilirsiniz.