Netflix Yayın Politikasını Değiştiriyor
Ekim 20, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

Geçtiğimiz günlerde de haberini yaptığımız Netflix şirketi stratejisini değiştiriyor. Platform ücretli üyelik satarken herhangi bir reklam almaması ile popüler hale gelmişti. Birçok dizinin yayın hakkını elinde bulunduran platform, şuanda dünyaca ünlü video paylaşım sitesi olan Youtube’u geride bıraktı.

Bazı kullanıcılar ise Netflix’in reklam alacağını düşünüyor. Tabi ki bu düşünce birçok forumda ve blogda dile getirildi ve kullanıcılar bu konuda endişeli. Gelen son bilgiler ise şirketin bu konuda kararını verdiğini ortaya koyuyor.

Kullanıcılar bu kadar kar elde eden ve hali hazırda popüler bir platformun neden reklam kararı aldığına anlam veremiyor. Şirketin politika gereğince ana ekrana ise reklam almayacağı düşünülmekte.

Yine kesintisiz dizi izleme noktasında da stratejisinden ve politikasından ödün vermeyecek. Reklamlar ise bölümler arasına yerleştirilecek.

Bu aslında Youtube’un da politikası. Youtube’da da birçok video öncesinde reklam bulunuyor ve bu reklamlar 5 saniye içerisinde geçilebiliyor.

Netflix’de Son Durum

Şirketin Marvel ile bir sorun yaşadığı ortada. Iron Fist ve Luke Cage dizilerinde iptal kararı geçtiğimiz günlerde alındı. Marvel Defenders olarak geçen bu karakterlerin olduğu diziler şuanda bitme tehlikesi altında. Bu kararın arkasında ise dünyaca ünlü başka bir firma olan Disney’in olduğu düşünülüyor.

İki şirket arasında 2019 yılı sonunda gerçekleşecek bir proje bulunuyor. Bu sebeple de Disney platforma baskı yapmış olabilir.

Daradevil dizisinin de geçtiğimiz günlerde 3. sezonu tamamen yayınlandı. Diğer dizilere oranla çok daha popüler olan bu dizinin de dördüncü sezonunun çekilmeyeceği düşünülmekte.

Bu dizilerin iptal edilmesi ile birlikte Netflix’in koltuğunun sallandığını da düşünenler var. Şirket izlenme oranlarının düşmesi ile birlikte reklam anlaşmaları ile gelirlerini arttırmanın planlarını da yapıyor olabilir.