Uber Davası Sonuçlandı
Eylül 27, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

Dünyaca ünlü şirket olan Uber, 57 milyon müşteri ve şoförlerden gelen verileri çaldırdı. Bu hadiseden sonra tazminat olarak firmanın 113 milyon dolar ödeyeceği kesinleşti.

Aslında bu olay 2016 yılında yaşanmıştı fakat firma bu olayı örtbas etmeye çalıştı. Tabi ki bu olay ortaya çıkınca firma hakkında davada gecikmedi.

Şirket, hackerların Uber’in bulut sunucularından aldıkları verileri geri vermek için istediği fidyeyi ödememiş ve bilgisayar korsanları da bu bilgileri ifşa etmişti.

Uber, Kasım 2017 tarihinde yaptığı açıklamada: “Bu bilgiyi halktan gizleyerek yanlış yaptığımızın farkındayız. Bu olay ortaya çıkmadan halletmeye çalıştık fakat başaramadık.” açıklamasını yaptı. Şirketin patronu olan Dara Khosrowshahi ise: “Keşke bu olay yaşanmasaydı. Bu olay için mazeret üretmenin bir anlamı yok. Olaya adı karışan ve ihmali olan iki güvenlik görevlisini işten çıkardık.”

Çalınan 57 milyon kişisel verinin yanında yaklaşık olarak 600 bin de Uber sürücüsünün bilgileri yer almaktaydı. Para cezası ödemenin yanında şirketin bir daha böyle bir durumun olmaması için çalışma yaptıklarını da açıkladı.

Davanın sonuçlanması ile birlikte şirketin hisse senetlerinde de düşüş yaşandı.