Uluslararası Çete Kimlik Hırsızlığı Yaparken Yakalandı
Kasım 4, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

Bulgaristan yerel kaynaklarından ilginç bir haber geldi. Bulgar bir çete, Bulgar kimlik bilgilerini illegal bir şekilde yabancı kişilere vererek karşılığında Bitcoin ile ödeme aldığı tespit edildi. Konu ile ilgili detaylı bir araştırma yapan kolluk kuvvetleri ise hükümet içerisinden de iki kişiyi bu işe karıştıkları sebebiyle yakaladı.

Çalınan kimlik bilgileri yasa dışı bir şekilde düzenleniyor ve mültecilere veya Bulgar vatandaşlarına satılıyordu. Temmuz 2017’den bu yana faaliyet gösteren çetenin içinde rüşvet alan bürokratlarında olduğu tespit edildi.

Mahkemeye çıkarılan şüpheliler ise iddiaları reddetti. İddia makamı ise bu işin içerisinde Ukrayna vatandaşlarının da olduğunu ve çetenin uluslararası bir örgüt olduğunu belirtti.

Özellikle mülteciler bu tarz kimliklere ihtiyaç duyuyorlar. Para ile bu kimlikleri satın alarak Bulgar vatandaşı olabiliyorlar. Eğer ki devletin içinden de yetkililerde bu işin içine karışmışsa, satın alınan kimlik neredeyse kusursuz hale geliyor.

Savcılık makamı ise rüşvet paralarının kripto paraya dönüştürüldüğünü tespit etti ve cüzdanlara el koyulduğunu bildirdi.

Kripto paralar bu tarz kara para aklama faaliyetlerinde sıklıkla kullanıyor. Her ne kadar kripto para borsaları 2018 yılında büyük istikrara kavuşsa da hala daha üzerinde ki bu kötü namı atabilmiş değil.