Wi-Fi 6 Teknolojisi 2019’da Geliyor
Aralık 8, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

Wi-fi 6, son nesil kablosuz standartlardan daha hızlı bir teknoloji. Bu teknoloji sayesinde büyük alanlara Wi-Fi hizmeti daha sağlıklı verilebiliyor. Bu teknolojinin ise 2019 yılında hayata geçirilmesi bekleniyor.

802.11ac gibi eski kafa karıştırıcı isimler yerine artık direkt olarak Wi-Fi 6 gibi isimler kullanılacak. Dünya Wi-Fi geliştiricileri ise bu rakamların sadece yazılımlarda yer almasını planlıyor. Bu sebeple bir ağa bağlanırken artık hangi teknolojiye sahip olduğunu anlamak çok daha kolay olacak.

Daha Hızlı Bağlantı

Sürüm geliştikçe hız noktasında da artış yaşanıyor. Wi-Fi 6’nın bir önce ki sürüme oranla %30 – %40 daha hızlı olması planlanıyor. Daha basit bir kodlamaya sahip olduğu içinde yüksek verim planlanıyor. Radyo dalgaları aynı olsa da bu dalgaları çözen çipler daha güçlü olduğu için verimin artması bekleniyor.

Yeni teknoloji ile birlikte 2.4 GHz ağlarının da hızlarının artması planlanıyor. Wi-Fi özellikle havaalanı, stadyum, otel ve alışveriş merkezleri gibi yerlerde çıkmaza giriyor ve buralarda ki ağlar daha yavaş oluyorlar.

Wi-Fi 6 kablosuz kanalları çok daha fazla alt kanallara bölünebiliyor. Erişim noktası ise aynı anda farklı cihazlara dağıtılabiliyor. Wi-Fi 5 ise aynı anda birçok cihazlara erişim sağlasa da bağlantı hızı yavaş oluyordu. Yeni teknoloji ile birçok sorunun da ortadan kalkması planlanıyor.