Apple XR’da Stok Sıkıntısı
Eylül 25, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

Geçenlerde de tanıtımını yaptığımız telefonlar olan XS, XS MAX ve XR telefonlarını birçok kullanıcı beklemedeydi. XR telefonlarını bekleyen kullanıcılara Apple tarafından kötü bir haber geldi. XR modelinde yaşanan stok sıkıntısı sebebiyle birçok kullanıcı bu telefona daha geç bir tarihte sahip olacak.

Yaşanan bu sıkıntının fiyatlara yansıyıp yansımadığını ilerleyen tarihlerde öğreneceğiz. Telefonun üretimini yapan firma olan Foxconn ve Pegatron’da çeşitli sıkıntılar mevcut. Bu şirketler üretimi yavaşlattığı için stok noktasında sıkıntılar ortaya çıktı.

Firma her ne kadar bu sıkıntıyı siparişleri Pegatron’dan alıp Foxconn’a verse de şirketler bu denli bir sipariş yüküne hazır olmadığı için üretim yavaşladı.

19 Ekim’de ön siparişi verilmesi planlanan telefonun 26 Ekim tarihinde kullanıcılara teslim edilmesi planlanıyor. Apple bu tarz sıkıntıları daha öncede yaşasa da geçte olsa bu problemlerin üzerinden gelebiliyor.

Çin merkezli şirketler olan Foxconn ve Pegatron, siparişleri %60’a %40 şeklinde paylaşmıştı. Pegatron’un üretimde geç kalması sebebiyle Foxconn’a siparişlerin %70’i verildi.

XS ve XS Max telefonlarına göre daha ucuz olması planlanan XR’ın yüksek oranda sipariş alacağı düşünülüyor. Ülkemizde ki satış tarihi ise hala daha firma tarafından belirtilmedi. Uzmanlara göre telefonun en geç Kasım ayında raflarda olacağı belirtiliyor.

iPhone XR Teknik Özellikleri

İşlemci: Apple A12 Bionic

Ekran: 6,1 inç LCD Ekran

Ram: 3 GB

Depolama: 64 GB ve 256 GB

Arka Kamera: 12 MP

Ön Kamera: 7 MP

İşletim Sistemi: iOS 12

Ağırlık: 194 gr

Batarya: 2942 mAh