Apple Yeni Üretim Tesisleri Kuruyor
Kasım 18, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

Apple şirketi, San Diego’da bulunan çip üretim tesisine çip üretiminde çalışacak yeni mühendisler alacağını açıkladı. Apple kendi web sitesinde konu ile alakalı 10 iş ilanı yayınladı. LTE, Bluetooth ve 5G gibi teknolojilere hakim mühendisler de arıyor. Çip üretimi için özel olarak çalışan alması ise şirketin kendi çiplerini üreteceği anlamına geliyor.

Uzun süredir Çip üreticileri ile sorun yaşayan firma, satış rakamlarının da düşmesi ile birlikte maliyeti azaltmak için Ar-Ge çalışmalarına yatırım yapma kararı aldı. iPhone telefonlar piyasaya ilk çıktığı günden bu yana birçok bileşeni farklı şirketlerden satın alıyor. Diğer yandan ana malzemeleri kendi ürettiği için bu telefonlar çok daha güvenilir. Bu noktada da Anroid üreticilerinden ayrılıyor.

Apple şirketi bu yılın başında ise Apple Watch ve AirPod’lar için kendi kablosuz bileşenleri oluşturmuş ve bunu yapmak içinde yarım milyar dolarlık bir tesis açmıştı. Şirket bu ürünlerde teknolojiyi kullansa da iPhone telefonlarda tedarikçilerden gelen kablosuz bileşenler kullanıldı.

Daha önceden Qualcomm şirketinden alım yapan firma bu firmaya tamamen bağlılığını ortadan kaldırmak adına Intel yongalarını da kullanmaya başladı. Son çıkan telefonları olan XS, XS Max ve XR’da Qualcomm şirketinin modemleri kullanılmadı.

Apple şirketinin bu kararı almasında ki en büyük sebep ise Qualcomm ile Apple şirketleri arasında yaşanan hukuk savaşı. Qualcomm şirketi Apple’ın patentlerini çaldığını ve rakip firmalara sattığını iddia etmiş ve dava açmıştı. Apple bu durumu yalanlasa da dava hala daha sürüyor.

Şirket, Çin ve İsrail’de yeni üretim tesisleri açarak iPhone telefonlarda ki bileşenlerin şirkete ait olan kısmını arttırmak istiyor. Daha önce de şirket bazı tedarikçiler ile sorun yaşamış ve yüksek oranlarda tazminat ödemişti.