Apple’da Sıkıntılar Bitmek Bilmiyor
Kasım 22, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

Apple şirketinde problemler devam ediyor. Şirket daha önce tedarikçileri ile problemler yaşamış ve çip üretimi alanında ki tedarikçisini değiştirmek zorunda kalmıştı. Bazı siparişleri bu yüzden geciken firmanın şimdi ki sorunu ise satışların azalması.

Uzun süredir eski telefonların bilerek yavaşlatılması ve yeni telefonların birbirine benzemesi sebebiyle şirket sürekli olarak eleştiri alıyordu. Özellikle ülkemizde ki satış rakamları büyük ölçüde düşen firma da bunu doğrulamıştı.

Satışların düşmesi ile birlikte üretimde de azalmaya gidecek olan firmanın son modelleri birçok kullanıcı tarafından beğenilmedi. Apple, iPhone XR, iPhone XS ve XS Max modelleri piyasaya sürülmüş fakat fiyatın yüksek olması sebebiyle Türkiye gibi ülkelerde tercih edilmemişti.

XR telefonun X’e çok benzemesi de yukarıda ki tezimizi doğrular nitelikte. Şirkete yakın kaynaklardan alınan bilgiye göre şirket üretimleri %30 oranında azaltacak. Firma Eylül 2018 ile Şubat 2019 yılı arasında 70 milyon üretim hedeflese de bu rakamın çok altında kalındı.

XR, XS ve XS Max şuanda ülkemizde satışa sunulmuş değil. Apple X’in fiyatının 7000 TL olduğunu varsayarsak XS Max telefonunun 10,000 TL gibi faiş bir rakam olacağı açık. Birçok kullanıcı da bu fiyattan dolayı ülkemize gelmediğini düşünüyor.