Çin’den İlginç Yaptırım Kararı
Aralık 14, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

Çip ve İşlemci savaşları tüm hızıyla sürüyor. ABD ile Çin arasında yaşanan ekonomik savaş şuanda tüm dünyayı etkilemiş durumda. Bu hafta ise Kanada’da Huawei şirketinin veliahtı ABD’nin isteği üzerine yakalanmıştı. Bu savaşlar uzun süre daha devam edecek gibi duruyor ve Çin’in hamleleri ise gecikmiyor.

Pazartesi günü Çin’de ki bir mahkeme Qualcomm ve Apple arasında ki süren dava sebebiyle bazı iPhone modellerinin ithalatını ve satışını yasaklamıştı.

iPhone 6’dan X’e kadar tüm cihazlar yasaklanmış fakat 2018 yılında üretilen cihazların bu yasaktan etkilenmediği gelen bilgiler arasında.

Apple ise bu durumun gereksiz olduğunu ve karşı dava açtığını belirtti. Karar ise iki şirket kendi arasında anlaşana kadar uygulanmaya devam edecek. Hali hazırda şirketin satışları Çin’de düşmüşken bu kararın alınması sebebiyle şirket Çin’den komple çekilme kararı bile alabilir.

Patent ve lisans ücretleri konusunda anlaşamayan şirketlerin ikisinin de ABD merkezli olması ise Çin’in tam olarak ne hedeflediği noktasında ki soru işaretlerini arttırıyor.

Apple, yasağın Foxconn gibi Çinli üreticilere zarar vereceği konusunda ise uyarıda bulundu. Apple’a göre şirketin burada üretim ve satış yapması 5 milyonun üzerinde istihdam sağlıyor.