Dünyada ki 5G Teknolojisinde Son Durum
Kasım 5, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

Ülkemize her ne kadar 4,5G teknolojisi yeni gelse de dünyanın büyük teknoloji devi ülkeleri 5G’nin hazırlıklarını yapıyor. 2009 yılında gelen 4G teknolojisi, 2020 yılında yerini 5G teknolojisine bırakmaya hazırlanıyor.

Bu teknolojinin en büyük avantajı ise düşük gecikme süreleri, sürücüsüz otomobiller ve IoT (Nesnelerin İnterneti) olacağı düşünülüyor.

4G teknolojisi uzun süredir mobil haberleşme de kullanılan bir teknoloji. Bu teknolojide ki bağlantı hızı 1 Gbps gücünde. 5G teknolojisi ile birlikte bu hızın 10 Gbps seviyesine çıkması planlanıyor. Bu iki teknoloji arasında ki bir diğer fark ise veri aktarım süresi ile alakalı. Yeni teknolojiye geçişle birlikte aktarım hızı 50 milisaniyeden 1 milisaniyeye kadar düşecek.

Güney Kore

Samsung şirketinin ana vatanı olan Güney Kore bu teknolojiye en hazır ülkelerin başında geliyor. Ülkede bu teknolojinin hangi şirketler tarafından yapılacağının belirlenmesi için gerekli ihale Haziran ayında tamamlandı. Frekans olarak ise 3,5 GHz ve 28 GHz belirlendi. İhaleye katılan firmalar ise; SK Telecom, KT ve LG U+ şirketleri. Bu şirketlerin devlete ödediği rakam ise 3,3 milyar dolar. Ülkede 5G teknolojisinin 2019 yılının başlarında tamamen faaliyete girmesi bekleniyor.

ABD

ABD Federal Haberleşme Komisyonu (FCC), 5G teknolojisi için ilgili ihaleyi Kasım ayı içerisinde yapacağını açıkladı. İlk ihalede 28 GHz frekans için açılacak. İhale için talep edilen rakam ise açıklanmadı. Kore’nin aksine ABD 1,55 GHz frekans için gerekli ihaleyi ayrı yapacağını duyurdu.

ABD’nin en büyük operatör firmalarının bu ihaleye katılması bekleniyor. Bazı şirketler ise geçen yıl 5G için gerekli tüm testleri gerçekleştirdi.

Japonya

2009 yılında 4G teknolojisi hayatımıza girse de 5G ile ilgili haberler ve açıklamalar Japonya’da 2010 yılına dayanıyor. Ülkenin en büyük mobil ve operatör şirketlerinden olan NTT Docomo 2010 yılından bu yana bu teknoloji ile alakalı çalışmalarını sürdürüyor.

Ülke tam anlamıyla 5G teknolojisine hazır durumda. Ülkede ki şirketler Çinli ve Avrupalı telekomünikasyon şirketleri ile ortaklaşa testler yapıyorlar.

Çin

Çinli şirketler bu alanda oldukça aktif çalışıyorlar. Bakanlık ve Sanayi yetkilileri de teknolojinin standartlarını ve kurallarını belirlemiş durumda. Ülkenin en büyük şirketi Huawei ve ZTE bu alanda Ericsson ve Nokia ile ortaklaşa çalışıyorlar.

China Unicom adlı şirkette birçok şehirde ki testlerini sürdürmeye devam ediyor. Şuan için ülkede yapılması planlanan baz istasyonlarının yeri bile belirlenmiş durumda.