Huawei Türkiye’de Büyümeye Devam Ediyor
Eylül 29, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

Çin merkezli teknoloji devi Huawei, Türkiye pazarında büyümeye ve satışlarını arttırmaya devam ediyor. Türkiye pazarına hakim olan Apple’ın döviz kurundan dolayı fiyatları arttırması sebebiyle birçok telefon kullanıcısı alternatif aramaya başlamıştı. Bu noktada ise Huawei, bu boşluğu başarılı bir şekilde doldurmuş durumda.

Bugün firmanın yayınladığı rapora göre, geçtiğimiz yıla göre satışlarda büyük bir yükseliş söz konusu.

Ağustos 2017 ayında gelen verilere göre sektörde daha yeni olan Huawei’nin pazar payı %3’tü. 2018 yılına gelindiğinde ise pazar payı %22’lere çıkmış durumda. Bu bilgiler ışığı altında, Türkiye’de satılan 5 telefondan 1’i Huawei marka.

Tabi ki bu rakamlar piyasaya yeni sürülmüş telefonlar ile birlikte daha da artacağı garanti.  Huawei Türkiye Sorumlusu ise şu açıklamayı yaptı: “Türkiye’de akıllı telefon piyasası dinamik ve rekabet ortamı çok zorlu. Ülkenin genç nüfusu çok bilinçli hareket ediyor ve teknolojiyi yakından takip ediyor.”

Huwaei’nin yaptığı en büyük atılım ise çift arka kamera teknolojisi. Yine kamera alanında rakiplerinin önüne geçen firmanın ürettiği telefonlarda donanım açısından çok güçlü. Firma araştırma – geliştirme faaliyetlerine ve yapay zekaya sürekli olarak yatırım yapmakta. Bu yatırımların faydasını da görmüş görünüyor.

Bu sebeplerden dolayı firma Türkiye’nin yanı sıra Avrupa pazarında hızlı bir şekilde büyüyor. Tüketici odaklı ürünler ürettikçe de firmanın bu başarısını devam ettireceği muhtemel.