iPhone Bozan Yeni Bir Kod Sosyal Medyada Yayılıyor
Eylül 16, 2018
Baturay
Paylaş

iOS, detaylı hatalarla vakit vakit tekrardan başlatılmak mecburiyetinde kalabiliyor. Son vakitlarda yayınlanan yeni bir kod, iPhone’unuzu bozuyor.

Son senelerde çoğu kez detaylı kod kombinasyonlarıyla tabiri caizse ‘çöken’ iOS, bugün yeni bir zararlı kod ile karşı karşıya kaldı. 15 satırlık kod yardımıyla cihazınızı kilitleyen ve sonrasında tekrardan başlatılmasını gerektiren yeni yöntem, büyük ihtimalle yakın vakitte Apple doğrulusunda çözülecektir. Fakat şu an amacıyla hal gerektiğince can sıkıcı.

 

Eklenen Tweet’teki linklere daha sonra problem yaşamamak​ amacıyla tıklamamanızı şiddetle öneririz.

Güvenlik incelemecisi Sabri Haddouche doğrulusunda keşfedilen bu yöntem, Safari WebKit’i bozarak Safari kullanan çoğu cihazı zor hale sokuyor. iPhone, iPad, Apple Watch ve hem de Mac cihazlarda bile problem yaşatma olsılığı olan 15 satırlık kolay bir kod; iOS 7 ve üzeri bütün cihazları etkiliyor.

Bazı araştırmacılara göre ise iOS 12 beta sürümlerinde bu problem yaşanmıyor. Yarın itibariyle kullananlara dağıtılacak olan iOS 12 ile bu problem tamamiyle çözülmüş olacak gibi görünüyor. Cihazınızdan şahsi bilgilerinizi çalma ya da değişik bir zarar verme gibi bir hedefi olmayan bu kodlar, Safari’nin CSS kodlarını çözümlerken döngüye girmesine sebep oluyor. Bu halde da cihazınız tekrardan başlatılmak mecburiyetinde kalıyor.