Samsung ve Verizon 5G İçin Ortaklık Kurdu
Aralık 4, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

Samsung ve Verizon şirketleri dünyanın ilk 5G akıllı telefonlarının gelecek yılın ilk yarısında müşterilerle bulaşacağını açıkladı. Verizon, ilk ticari 5G ağını Ekim ayında başlatmış ve 2019 yılında mobil geniş bant hizmetinin sunulması için gerekli çalışmalarını sürdürüyor.

5G Mobility lansmanında sonra 5G uyumlu telefonların çok kısa zamanda gelmesi planlanıyor. Bu cihazlar daha yüksek kapasite, daha yüksek hız ve ultra düşük gecikme süresi vaat ediyor.

Verizon şirketi, Samsung ile ortaklaşa çalışarak firmanın mobil alanda ki tecrübesinden faydalanmayı planlıyor. Geçtiğimiz ay ise Verizon, Motorola Device ve Samsung’un 5G New Radio kitini kullanarak ticari ve standart kullanım için akıllı telefonlara veri aktarımı yaparak dünyada bir ilke imza attı.

Bu iki firma, X50 adı verilen modemi kullanarak Qualcomm’un da desteğini almayı planlıyor. Zaten bir önce ki haberimizde bu konudan da bahsetmiştik. Brian Higgins yaptığı açıklamada: “Teknoloji çok hızlı bir şekilde ilerliyor. İnsanların ayak uydurması için 5G teknolojisi artık şart. Mobil bağlantıda yeni bir çağ açarak deneyimlerimizi insanlara aktarmaya çalışıyoruz. Birlikte (Samsung ve Verizon) çeşitli şehirlerde tüketicilere 5G ticari hizmeti konusunda büyük adımlar attık. Bu teknolojiyi ise insanların avucuna sığdırmaya çalışıyoruz.”

Sprint firması ise bu alanda Verizon’un en büyük rakibi. LG firması ile ortaklaşa hareket ederek benzer bir projeyi gerçekleştirmeye çalışıyorlar fakat hangi cihazın önce raflarda olacağını zaman gösterecek.