Samsung’da Bir Skandal Daha
Ekim 5, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

Güney Kore çıkan haber ile birlikte sarsıldı. Teknoloji dünyasını da etkileyen bu haberden dolayı eski cumhurbaşkanı Lee Myung 15 yıl hapse mahkum edildi.

5 yıl boyunca Güney Kore’de Cumhurbaşkanlığı görevi yapan Lee, Samsung’dan rüşvet aldığı gerekçesi ile yargılanıyordu. 11,5 milyon dolar parayı zimmetine geçirdiği tespit edilen Lee’nin davası Seul’da görüldü.

Mahkeme Lee’nin Samsung Yönetim Kurulu Başkanı için af çıkarması karşılığında bu parayı aldığını belirtiliyor. Samsung ve Lee bu iddiaları kabul etmese de dava sonuçlandı. Bu kararla birlikte Lee, hapis cezası alan 4. cumhurbaşkanı unvanına sahip oldu.

Samsung’un ise adı ilk kez böyle skandallarda geçmiyor. Daha önce de İşçi Sendikası ile ilgili dava yürüten kişilerin görevlerini engellemek suçu ile dava açılmıştı.

Samsung’dan da rüşvet skandalına karışan yaklaşık 30 kişinin de yargılaması devam ediyor. Ülkede Samsung’a özel yasa bile çıkarıldığı olmuştu.

Samsung’un üst düzey yöneticilerinden Jay Lee’de daha önce yolsuzluk davasından tahliye edilmişti.

Güney Kore’nin ihracatının neredeyse %50’sini tek başına yapan şirkete ülkede büyük bir iltimas gösteriliyor. Diğer yandan yetkili kuruluşlar ise ortaya çıkan skandalları araştırarak adı karışan kişilere ceza kesiyorlar.