Tim Cook Tüketici Gizliliği ve Arama Motoru Hakkında Konuştu
Kasım 19, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

Apple şirketinin CEO’su ve teknoloji dünyasının en çok takip edilen kişilerinden olan Tim Cook, HBO gazetesine demeç verdi. Tüketici gizliliği ve piyasalar hakkında önemli açıklamalar yapan Tim Cook, Google arama motoru hakkında ki görüşlerini de bildirdi.

Piyasanın serbest kalması gerektiğine inanan Cook, serbest piyasanın regülasyon tehlikelerinin de olduğunu belirtti. iOS’un varsayılan arama motoru olmak için Google uzun süredir çalışmalarını sürdürüyor. Cook bu konuda şu açıklamayı yaptı: “Google şuanda şüphesiz ki dünya üzerinde ki en iyi arama motoru. Apple kullanıcıları bu konuda serbest ve şirket olarak İnternet’de gezinme ve izleyici koruması üzerine çeşitli projelerimiz var. Şuan için Google’ı varsayılan arama motoru yapmayı düşünmüyoruz.”

iPhone hakkında gizlilik noktasında şirketimize sürekli eleştiriler geliyor. Cook yaptığı açıklamada: “iPhone’dan önce de gizlilik hakkında konuşuyorduk ve bu sorunun temel kaynağı biz değiliz. Yaptığımız cihazın inanılmaz bir zekası var fakat biz bu cihazın hepsine sahip olmak gibi amacımız yok.”

Apple CEO’su Arttırılmış Gerçeklik (AR) hakkında da heyecanlı görünüyor. Şirketin 1 ile 3 yıl arasında bu teknolojiye tamamen geçmesi ön görülüyor. AR tabanlı bir kulaklık üzerinde de çalıştıklarının müjdesini verdi.