WhatsApp Yedekleri Siliniyor
Ekim 14, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

WhatsApp uygulaması ile Google arasında bir anlaşma mevcuttu. Bu anlaşma ise 12 Kasım tarihinde bitiyor. Bu tarihten itibaren Google Drive’da bulunan yedekler eğer güncellenme işlemi yapılmaz ise silinecek. Telefonlarda bulunan yedekler ise bu durumdan etkilenmeyecek. Söz konusu durum sadece WhatsApp sohbet ve medya yedekleri ile alakalı.

Bu konuda ki uzmanlar ise şu tavsiyede bulunuyor: Yedekleri iCloud üzerinde barındıran kullanıcılar bu durumdan etkilenmeyeceği için iPhone kullanıcıları yedekleri buraya aktarabilir. Android kullanıcıları ise 12 Kasım tarihinden önce yedekleri güncellemek zorunda. Bu tarihten önce yedeklemesi yapılmayan veriler silinecek.

Dünyaca ünlü anti-virüs ve güvenlik şirketi olan Kaspersky Lab yetkilileri ise bu konuda şu açıklamayı yaptılar: “Eğer veriler Google Drive’da yedeklenir ise bu seferde eski veriler kaybolabilir. Bu yüzden kullanıcılara Drive dışında bir alternatif bulunmasını şiddetle tavsiye ediyoruz.

Google Drive’da yedek ayarlarını yapılandırmak için ise: “Menü – Ayarlar – Sohbet ve Yedekleme” adımlarını takip etmelisiniz.

Diğer yandan birçok bulut servisi bulunmakta. Yandeks Disk de bu uygulamalar arasında. Ücretli ve ücretsiz alternatifleri araştırmanızı tavsiye ediyoruz.