Laptop Pil Ömrü Arttırma Yöntemleri
Aralık 3, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

Günümüzde dizüstü bilgisayar yani Laptopların bataryalarının fiyatları oldukça pahalı. Artan dolar kurundan dolayı orta segment bir bilgisayarın bile bataryası 100 TL’nin üzerinde. Firmalarda bataryaları eskisi kadar dayanaklı üretmiyorlar. Bunun altında ise daha fazla yedek parça satış isteği yatıyor.

Laptoplar taşınabilir bilgisayarlar olsa da doğru kullanım yapılmaz ise bataryalar 1-2 yıl içerisinde tamamen bitebiliyor. Bu durumda ise laptopların masaüstü bilgisayarlardan pek bir farkı kalmıyor.

Bataryalar ilk alındığında 6 ile 8 saat arasında kullanım ömrüne sahipken bu saat zamanla azalıyor. Aşağıda ki yöntemler ile bataryaları daha doğru kullanarak pil ömrünü uzatmak mümkün.

Sürekli Şarj

Laptopları sürekli olarak şarjda kullanmak pil ömrünü bitiren durumların başında geliyor. Batarya tamamen dolduğunda fişi çıkarmak çok önemli. Yine %10’lara gelene kadar fişin takılmaması gerekiyor. Bu şekilde pil ömrünü en az 1-2 yıl uzatma imkanı bulunuyor. Birçok kullanıcı buna dikkat etmese de batarya tesislerinde çalışan kişiler bataryaların bu kullanıma uygun olarak üretildiğini belirtiyorlar.

Ekran Parlaklığı

Bataryada en çok kullanım yapan donanım ekran. Ekran parlaklığının yüksek olması hem sağlık açısından hemde batarya açısından oldukça kötü bir durum. Bu sebeple ekran parlaklığını kısık kullanmak batarya ömrünü arttırmaktadır. İlk başlarda kullanıcılar zorluk çekse de zamanla bu duruma alışılmaktadır.

Ekran parlaklığı Batarya’nın yer aldığı sağ alt kısımdan rahatlıkla kısılabilir.

Arka Plan Uygulamaları

Bilgisayarlarda gereksiz güç tüketimine sebep olan en önemli durum arka planda sessiz çalışan uygulamalardır. Bu uygulamalar; başlat/çalıştır/msconfig/Başlatma aşamaları ile kapanabilir. Yine Görev Yöneticisinden de güç tüketen uygulamaları tespit edip kapatabilirsiniz.

Pil Tasarruf Modu

Laptoplarda Windows işletim sistemi kullananlar Pil Tasarruf Modunu bilmektedir. Bu uygulama aktif edildiğinde batarya büyük oranda korunmaktadır çünkü enerji tüketimi azalacaktır. Denetim masasından ilgili uygulamaya rahatlıkla ulaşılabilir.

Güç ve Uyku Ayarları

Bilgisayarlar belirli bir süre kullanılmadığında ekranlar kendiliğinden kararmaktadır. Bu tamamen daha az güç tüketimi yapmak adına bir uygulamadır. Eğer bu durum kapalı ise kesinlikle açılmalı ve uzun kullanımda uyku modu seçilmelidir. Masaüstü bilgisayarlarda monitör düğmesinden ekran kapatılsa da laptoplarda bu durum güç ayarlarından yapılmaktadır. İlgili ayara Denetim Masası üzerinden erişim sağlanabilir.