Facebook Politikayı Bıraktı
Eylül 22, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

Facebook, geçtiğimiz yıllarda seçimlerde taraf tutması sebebiyle sıkça eleştirilmişti. Bu eleştirilerden dolayı artık politik faaliyetler ile ilgili reklam alımını durduğunu açıkladı.

Amerika’da düzenlenen ve Trump ile Clinton arasında geçen seçimlerde, firma Trump’un tarafını tutmuş ve kazanmasında büyük rol oynamıştı. Facebook aynı teklifi Clinton’a da yapmış fakat Hilary bu teklifi kabul etmemişti. Bugün itibariyle sosyal medya platformu öyle bir boyuta ulaştı ki ülkelerin hatta dünyanın geleceğini tayin edebiliyor.

Google’ın ardından gelen en büyük reklam ağı olan Facebook, artık taraf tutmayacağını ve her siyasiye aynı oranda yaklaşacağını açıkladı. Tabi ki adı skandallara karışan ve hakkında hala daha dava olan platformun bu açıklamasına kimse inanmadı.

Bloomberg tarafından yayınlanan belgelere göre, Donald Trump Facebook reklamlarına 44 milyon dolar harcarken Clinton ise 28 milyon dolar harcadı. Hilary’nin kaybetmesinde ki en büyük sebep belki de sosyal medyada adını duyuramamış olmasıydı. Liderlerin arkasında ki ekibin de ne kadar önemli olduğu aşikar çünkü Trump’ın ekibinde sadece sosyal medya reklamlarını yöneten birçok kişi vardı. Bu durumda Trump’ın reklamcı ve reklama önem veren bir kişi olmasının da büyük payı var.

Bu açıklamasından sonra Facebook’ın kamuoyunun güvenini tekrardan kazanabileceği ise büyük bir soru işareti.