iOS 12 Neden Daha Güvenli
Eylül 20, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

Bu yazımızda iOS’un son sürümü olan 12’in diğer sürümlere göre neden daha güvenli olduğunu madde madde inceleyeceğiz. Birçok kullanıcının bu sürüme en kısa zamanda geçmesini tavsiye etmekteyiz.

iOS işletim sistemi uzun bir süre dört haneli PIN’lere izin verirken bunu iOS 9 sürümünde 6 haneye çıkmıştı. iOS 12 sürümünde ise herhangi bir uzunlukta PIN girilmesi özelliği aktifleştirildi ve özel sayısal kod özelliği kullanıma sunuldu. Bu özellik ile birlikte telefonlar artık çok daha güvenli hale geldi.

ABD Ulusal Teknoloji Enstitüsü 2016 yılında SMS 2FA kodlarının kullanımdan kaldırılmasını talep etti çünkü yapılan testler sonucunda bu uygulamanın artık güvenli olmadığı belirlendi. Apple’da bu uygulamayı otomatik olmaktan kaldırdı. Uygulama artık güvenlik ayarlarından manuel olarak açılmakta.

FaceTime uygulaması içinde ayrı bir güvenlik önlemi getiren firma, FaceTime görüşmelerini özel bir algoritma yardımı ile şifreli hale getirmekteydi. Bu sürüm ile birlikte FaceTime uygulaması çok daha güvenli hale getirildi.

iOS’un tarayıcısı olan Safari uygulaması, aynı şifreyi iki veya daha fazla web sitesinde kullanmanız durumunda sizi uyarmaktadır. Aynı parolayı farklı web sitelerinde kullanmak tehlikeli olacağı için Apple, kullanıcılarını düşünerek bu uygulamayı getirmiştir.

Türkiye’yi ilgilendirmese de Apple şirketi, Amerika’da 6500’ü aşkın çağrı merkezi ile çalışmakta olan RapidSOS şirketi ile işbirliği yaptı. Artık Apple kullanıcısı 911’i aradığında otomatik olarak çağrı merkezine bilgi gitmekte.

Toparlamak gerekirse, Apple şirketi iOS 12 güncellemesi ile başarılı bir iş çıkarmış. Artık Apple marka telefonlar bu güncelleme ile birlikte çok daha güvenli hale geldi.