İşletim Sistemleri Hala Daha Tehdit Altında
Eylül 18, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

WannaCry ve Petya gibi kötü amaçlı yazılımlar İnterneti istismar etmeye ve kullanıcıları kötü etkilemeye devam ediyor. NotPetya adı verilen yeni bir yazılım ile küçük ama süreklilik taşıyan birçok saldırı olmakta ve bu saldırılardan birçok ağ ve bilgisayar çok kötü etkilenmekte.

Yeni bir malware olan Xbash ise bot, fidye yazılımı ve kripto para madenciliğinin tek yazılımda birleştiği ve Linux ile Windows işletim sistemlerini tehdit eden ve acilen önlenmesi gereken bir yazılım. Bu alanda uzman olan yazılımcılar ise Xbash ile WannaCry arasında bir bağ olduğunu ve ilk olarak Mayıs 2018 tarihinde ortaya çıktığını belirtmekte. Bu yazılımın ise Iron Group adı verilen bir hacker grubunun ürettiğine dair de çeşitli bulgulara ulaşıldığı yine uzmanlardan gelen bilgiler arasında.

Ransomware Nedir?

Ransomware terimi; kurbanın sisteminde ki tüm dosyalarını şifreleyen ve bu şifrelemeyi yaparken de kurbanın aldığı tüm güvenlik önlemlerini önleyen bir yazılım. Bu yazılım ülkemizde bile birçok muhasebe şirketinin ve büyük veriler saklayan holdinglerin baş belası olmuş durumda. Bu yazılımı üreten kişiler bu yazılımlar aracılığı ile kurban şirketin tüm dosyalarını şifrelemekte ve bu şifre karşılığında kurbanlardan fidye talep etmektedir.

Tabi ki bu noktada bu yazılımları yapan hackerların birçoğu talep edilen fidyeyi alsalar bile ilgili dosyaların şifreleme sistemlerini çözmüyor ve şirketleri yüz üstünde bırakıyor. Fidye talep edilirken de takibi oldukça zor bir ödeme yöntemi olan Bitcoin kullanılıyor.

Yapılan bu yazılım ise Linux veya Windows’u algılayıp işletim sisteminin özelliklerine göre hareket ediyor ve iki işletim sistemini de neredeyse aynı oranda tehdit ediyor. Yine bu programın içerisinde yer alan yazılım ile birlikte bilgisayarınız madencilik faaliyetlerinde kullanıyor fakat bundan sizin haberiniz olmuyor.

Windows, Linux ve Anti-virüs programları WannaCry ve diğer türevlerine karşı hala daha net bir önlem alamadı. Bu yazılımın ilerleyen dönemlerde de birçok kişiye zarar vereceği belirtiliyor.