Microsoft MFA Servisinde ki Sorunlar
Kasım 28, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

Microsoft şirketinin çok faktörlü kimlik doğrulama hizmeti olan MFA hizmeti, Microsoft’un başka bir hizmeti olan Azure ve Office 365 hizmetlerinde kesinti yaşandı. Bu kesintinin ise 14 saatten uzun olduğu şirket tarafından açıkladı. Geçen hafta bu sorun sebebiyle MFA hizmeti 14 saat boyunca hizmet verememiş, Azure ve Office 365 müşterileri sisteme giriş yapamamıştı. MFA birçok farklı kimlik doğrulama hizmetini aynı anda veriyor. SMS kodu, parmak izi ve yüz taramasının yanı sıra akıllı telefon veya güvenlik anahtarı gibi işlemlerle de kimlik doğrulanabiliyor.

Şirket olayı fark etmesinin ardından sorunu çözmek amacıyla hizmeti devre dışı bıraksa da SMS doğrulamasında sorunlar yaşanmaya devam etti. Şirket konu ile ilgili, olayın DNS sorunundan kaynaklandığını ve gerekli çalışmaların başlatıldığını açıklamıştı.

Windows 10’da önce ki sürümlere oranla çok daha kritik güvenlik açıklarına sahip. Windows 10, 1809 güncellemesi yaparak bu sorunların önüne kısmende olsa geçmişti. Şirket uzun süredir benzer problemleri yaşıyor fakat alternatifi olmadığı için kullanıcılar mağdur olsa da başka bir ürüne geçiş yapamıyorlar.