Winamp Küllerinden Doğuyor
Ekim 18, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

Efsanevi yazılımlardan birisi olan Winamp, popülerliğini kaybetmesi üzere önce satılmış sonra da ortadan kalkmıştı. Yeni gelen haberler ise nostalji yaşamak isteyen kullanıcıları sevindirdi. Winamp birkaç ay içerisinde yeni bir beta sürümü ile geliyor.

Winamp uygulaması Radionomy şirketine satılmıştı. Şirket Radyo ve Müzik sektöründe faaliyet gösteriyor. Winamp uygulaması ise radyo yayını, podcast ve parça listesi gibi kullanarak bir medya platformu haline getirmeyi hedefliyor. Bu projenin ise 2019 yılının başlarında faaliyete geçmesi planlanıyor.

Winamp iOS ve Android işletim sistemleri için bir mobil uygulama çıkarmayı planlıyor. Yine Windows sürümü de büyük bir değişikliğe uğrayacak. Uygulama uzun süredir 5,6 sürümünde. Yakın zamanda gelecek olan 5,8 güncellemesi ile birlikte Winamp uzun süre sonra güncellenmiş olacak.

2013 yılından sonra proje iptal edilmiş ve aynı yıl içerisinde bir firma uygulamayı satın almıştı. Satın alan firmada bu projeyi satmış ve uygulama birçok kez el değiştirmişti.

5,8 güncellemesi ile birlikte uygulama geliştiricileri çeşitli düzeltmeleri ve uyumluluk problemlerini ortadan kaldırmayı planlıyor. Radionomy ise yeni projesine 6,0 sürümü ile başlayacak.

Şirketin CEO’su Alexandre Saboundjian ise yaptığı açıklamada: “Winamp’ı bir müzik platformu haline getirmeyi planlıyoruz. Bu uygulama ile birlikte hali hazırda rakiplerimizi de kısa zamanda geçmeyi planlamaktayız.”

CEO’nun yaptığı açıklamaya göre Spotify ve Apple Music gibi bir uygulama yapılması planlanıyor. Winamp’ın marka değeri yüksek olsa da kullanıcılar bu uygulamalara alışmış durumda. Muhtemelen yeni uygulamayı birçok kişi denemek ve şans vermek için indirecektir. Eğer firma bu kullanıcıları elinde tutabilirse zamanla eski şaşalı günlere geri dönülebilir.

Winamp’ın modifikasyon olanakları oldukça zengindi ve her kullanıcı isteğine göre bu yazılımı değiştirip kullanabiliyordu. Şuanda ki yazılımlarda ise bu tarz bir özellik bulunmuyor. Geleneksel özelliklere bağlı kalınabilirse başarı sağlanabilir. Tabi ki 2013 yılından bu yana güncelleme almamış bir uygulamayı şimdi ki sistemlere entegre etmekte oldukça zorlu bir süreç. Şirketin önünde uzun ve zor bir süreç bulunuyor.