Windows Defender Artık Tamamen Sanallaştı
Ekim 28, 2018
Doğukan Kozba
Paylaş

İlk kez kullanıcıların karşısına 2016 tarihinde çıkan Windows Defender, uzun süredir güncelleme beklemekteydi. Yeni gelen güncelleme ile birlikte daha stabil ve güvenli bir yazılım olması planlanıyor. Defender çıktığı tarihten bu yana yeterli güveni kullanıcılara verememiş ve birçok kullanıcı anti-virüs programları satın almaya devam etmişti.

Windows 10 sürümünde daha güvenli olan Defender, diğer işletim sistemlerinde yeteri kadar iyi değil. Son güncelleme ile birlikte sanallaştırma desteği de eklendi ve bu özellikle birlikte anti-virüs yazılımlarına rekabet edebilecek seviyeye gelindi.

Sanallaştırma özelliği, benzer yazılımlarda olsa da Defender daha özel bir teknoloji kullanarak tamamen sanal alanda çalışabiliyor. Buda kullanıcıların kişisel verilerinin daha iyi korunmasını sağlamakta.

Bazı kullanıcılar ise Windows 10’da bu yazılımın aşırı yavaşlamaya sebep olduğu düşünüyor. Yapılan araştırmalara göre bu yavaşlama %10’luk bir yavaşlığa sebep oluyor. Bu sebeple eski bilgisayarda bu yazılım genellikle kullanılmamakta.